| Earthroot a întrebat:

Tocmai am citit pe internet intr-un articol,( se gasesc mai multe in genul),ca carnea pregatita la gratar contine substante cancerigene,precum si prepararea la aburi este considerata a fi de evitat,contrar credintei, fiind nesanatos.
Se pare ca de preferat e pregatirea carnii la grill sau la rotisor.
Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este cancerigenă dacă este arsă, nu pătrunsă.
Pa, pa.

| fabiola a răspuns:

Carnea preparata la gratar nu trebuie arsa, trebuie pastrata o distanta optima intre carbuni si gratar.Gratarul pe flacara aragazului este cel mai sanatos!

mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa folosesti un gratar cu flacara indirecta.In vasul in care se scurge grasimea se pune putina apa si astfel ea nu se mai transforma in fum.

| doctorandus a răspuns:

Daca te iei dupa ce scrie pe internet, ajungi sa nu mai mananci si sa nu mai bei nimic si mori de foame si de sete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
A,nu,numai daca carnea este arsa, atunci e cancerigena, nu te mai lua dupa toate prostiile ce zic acestia!
O dupa-amiaza excelenta!

| xBya a răspuns:

Asta e bine cunoscut de mai toata lumea. Tot ce contine ulei si trebuie prajit e cancerigen, si nu numai.

| Earthroot explică (pentru xBya):

Uhh chiar tot? Pai scrie in articol ca nu stiu ce proces chimic are loc cand grasimea este expusa caldurii, niste substante chimice periculoase sunt fortate in carne de fumul care se ridica.Si se pare ca gratarul este de-a dreptul periculos pe langa gatitul in ulei, care, da grasimii si acelor substante nocive sansa de a se da la o parte in tigaie, in loc sa le impinga in carne.

| xBya a răspuns (pentru Earthroot):

Exact acelasi proces e in ambele cazuri. Grasime expusa la temperaturi ridicate, doar ca in cazul gratarului e deja 'incorporata'. Si povestea cu 'datul la o parte' e vrajeala de prima mana. Carnea (sau alt aliment) e prajita in ulei, iar asta nu e doar ca sa fie, ci ca sa se intrepatrunda uleiul cu suprafata carnii (alimentului respectiv).