| Assassin_3792 a întrebat:

Tocmai ce am fost la denstist, mi-a scos un dinte cu nervu si mi-a pus acolo un pansament si ma doare!(a fost cu anestezie) acum mi-a trecut anestezia si ma doare de in vine sa ma urc pe pereti, cand va disparea aceasta durere imposibila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dummi a răspuns:

Assassin, uite mi-am facut cont pe TPU special sa-ti spun sa nu bei lichide calde, cum te-a sfatuit summertime, este absolut contraindicat.
Dupa ce extragi un dinte iti raman niste vase sangvine deschise din care sangereaza. Daca ai sa mentii temperatura calda in gura, timpul de coagulare se va prelungi. Tot ce trebuie sa faci este sa mentii strans 30min compresa dupa extractie si sa nu mananci si nici sa bei sau sa fumezi 2 ore dupa asta. Toata ziua extractiei nu trebuie sa mananci mancaruri calde sau sa bei lichide calde. Dupa ce trece anestezia si revine durerea ia o pastila cu ketanol sau ibuprofen. Stradui-te astazi si maine sa mentii alveola curata prin platiri dese cu apa rece (nu ca gheata evident happy ). Daca medicul nu ti-a prescris antibiotic si nu ti-a dat vreo pastila cu antibiotic inainte de extractie inseamna ca a fost o extractie simpla. Nu trebuie sa-ti mai faci griji de nimic. Inainte de culcare poti sa mai iai o pastila de Ketanol ca sa-ti ia din durere si sa te ajute sa adormi. In zilele urmatoare s-ar putea sa mai simti gust de sange in gura. Nu trebuie sa faci nimic decat sa ai grija sa pastrezi alveola curata, prin clatire doar!, nu introdu nimic in ea sa o cureti! Apa de gura e o idee buna pana se vindeca plaga! Spor! happy

3 răspunsuri:
| summertime a răspuns:

Nu stiu chiar cand va disparea, dar poti sa iei un algocalmin sau sa iti faci niste ceai cald si sa iti clatesti gura cu el.Atentie,ceaiul trebuie sa fie cald! Daca tot nu iti trecere durerea(vezi ca la algocalmin efectul e temporar), du-te la doctor.

| Assassin_3792 explică:

Gata am rezolvat mi-am dat jos pansamentul, a curs o "balta" de sange dar nu ma mai doare, cel putin prea tare

| scostica06 a răspuns:

In doua saptamani daca iei antibiotic augmentin si trebuie sa te clatesti mult cu apa de gura