| Nicole a întrebat:

TPU! Ajutati-ma va rog,mi s-a rupt o unghie de la picior, complet! abia se tine, nu stiu din ce cauza.Ma doare foarte tare, ce sa fac?! mersi anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de un calmant, protejează zona lezată.
Pa, pa.

| Delicacy a răspuns:

Cauza principala ar fi o lovitura puternica la unghie, in timp ce purtai incaltaminte stransa/ingusta.Singurul lucru pe care il poti face este sa dezinfectezi zona cu un unguent(de preferabil Fluocinolon) sau cu o crema hidratanta si sa bandajezi zona.

| mihaelaavirvarei a răspuns:

Trimite pe cineva pana la farmacie sa cumpere un spray care amorteste, da-te cu el pe degetul cu problema si dupa ce simti ca ti-a amortit degetul, taie usor unghia cu foarfeca/unghiera.Sau daca iti e frica du-te la medic, dar ei iti vor face acelasi lucru.

| Nicu28 a răspuns:

Cumparati un leocoplast, si bandajeazati unghiabig grin

| asrhsv589w5 a răspuns:

Buna nicole am intalnit acest caz cand mamei mele i s-a rupt o unchie complet eu zic sa te duci la spital sa-ti dea ceva.