| dani97 a întrebat:

stiu ca intrebarea mea o sa vi se para stupida. credeti ca am fimoza?( am penisul acoperit de piele complet). vreau sa mentionez ca inca nu m-i s-a rupt ata. cand eram mica am avut o forma de fimoza si parintii m-au tratat cu medicamente din cate stiu eu. in rest nu am nici o problema:urinez normal, ma masturbez normal. mi-e frica sa trag tare inapoi deoarece am auzit ca doare foarte tare. funda. mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| adriang95 a răspuns:

ATENTIE: ma repet, dar este nevoie

FIMOZA este o conditie a preputului (adica a pielii aleaia) adica nu e o boala, dar poate cauza multe boli.
Pana nu scapi de asta, NICIUN CONTACT NEPROTEJAT pentru ca se poate ajunge la parafimoza si ori mergi la urgente ori se usuca si cade (ok, de cazut nu cade, dar ramai doar cu "aparat" de facut pipi)!
Ai 4 metode mari si late care dau/au dat rezultate
1. Circumcizia (NU recomand) - desi unii doctori spun ca e singura solutie, sa nu ii crezi
2. Preputioplastia este o operatie usoara, cu anestezie locala care dureaza ~10 minute. Efectul este garantat, dar timp de 2 saptamani fara masturbare, fara sex si curatare cu musetel in "zona cu probleme"
3. metoda bruta - incercarea de a intinde zilnic, la dus acea piele (adica decalotezi pana unde poti si tragi ceva mai mult - de preferat, penisul sa fie in erectie - astfel incat sa nu te doara) Atentie - fara miscari bruste pentru ca daca se rupe acel "inel" stramt o sa te doara de mori (+ rana aferenta pe interiorul preputului)
4. (si cea mai recomandata) Aplicarea unei creme (Dermovate - Propionat de clobetasol 0.05%) pe zona mai stramta de 2 ori pe zi pana se realizeaza efectul dorit. De mentionat ca aceasta crema functioneaza la ~99% din cei cu fimoza, deci este cam cea mai simpla metoda.

10 răspunsuri:
| JosePpPp a răspuns:

Din cate spui tu bag de seama ca esti inca mic, undeva pe la 12-15 ani. Si frate, e oarecum normal sa iti fie frica sa "Tragi tare " :]]. Nu doare rau si nu ti se poate rupe ata doar din "laba". Tu incearca mereu putin cate putin si o sa ajungi si la asta treptat. Nu e o problem si ca sa fi sigur vorbeste cu ai tai, ptc ei te cunosc cel mai bine! Sper ca ti'am fost de foloswinking

| Sim0 a răspuns:

Ai putea vorbii cu parintii tai, daca iti este rusine vorbeste numai cu tatal tau. va stii ce trebuie sa faca. Din cate stiu eu "fimoza" este asa cum spui tu, penisul acoperit in totalitate de piele. Impiedica retragerea completa a "preputului" la baza glandului. Vorbeste cu ai tai si vezi ce se intampla :]

| dani97 explică:

Cand eram mic pardon

| dani97 explică:

Am uitat sa mentionez ca pe penis am ceva ca o ata care porneste din cap si se intinde vreo 2 cm in jos. mersi la toti pentru sfaturi

| pippo a răspuns (pentru dani97):

La fel am si eu... exact ce spune dani
dar eu am 27 de ani.mi e teama sa ma duc la medic si ii urasc pe parintii mei fff muult din cauza asta ca nu s-au ocupat de chestia asta cand eram mic... spuneti-mi, aveti vreo idee? e doar fimoza sau doar ca nu se rupe ata aia? ce trebuie sa fac?

| pippo a răspuns:

La fel am si eu... exact ce spune dani
dar eu am 27 de ani.mi e teama!sad sa ma duc la medic si ii urasc pe parintii mei fff muult din cauza asta ca nu s-au ocupat de chestia asta cand eram mic... spuneti-mi, aveti vreo idee? e doar fimoza sau doar ca nu se rupe ata aia? ce trebuie sa fac?

| dani97 explică (pentru pippo):

Da pippo am auzit ca daca e fimoza si iti rupi ata risti sa faci parafimoza, adica sa ramai cu glandul pe dinafara si o sa fie najpa; eu am doar 15 ani, am tot timpul din viata sa-mi rezolv problema, dAR U ai 27 si te sfatuiesc sa mergi la un medic. o intrebare ai facut pana acum sex?

| pippo a răspuns (pentru dani97):

Daaa, normal...si de cate ori! faza e ca ma doare cand fac femei cu vaginul stramt sau virgine. pielea ramane si cand penisul e in erectie! ejaculescu, ac sex normal, dar unele femei ma privesc cu dispret cand vad penisul meu crezand ca nu sunt un om normal si a devenit uncomplex pentru mine, sincer!

| dani97 explică (pentru pippo):

Pai eu mai astept un an si daca raman tot asa o sa merg la medic. te sfatuiesc si pe tine sa faci acelasi lucrutonguetonguetonguetonguetonguetongue. dAR problema la mine e ca nu pot decalota nici cand e moarta(nesculata). si in erectie se vede doar un pic varful capului. dar ti-am spus am ceva pe penis ca un fel de ata care se intinde de la cap vreo 2 cm in jos. in rest nici eu nu mai am probleme. sanatate!

| pippo a răspuns (pentru dani97):

Exact ca tine am si eu, dar ce povestesti tu la fel am eu. exact, exact.doar anii difera.multi mi au recomandat tot felul de creme, dar nu stiu ce sa zic