| FloareaLotusuluiAlb a întrebat:

TPU! ajutor va rog mult am fost astazi la doctorul de familie sa imi iau destele de la analize si medicul mi-a spus sa nu mai mananc deloc fast food pentru ca mai am 2 liniute si fac diabet asta nu e nicio problema a intrebat doctorita ce beau mai ales si eu am spus coca cola-fraiera ca am spus asta) a spus sa nu mai beau ca coca cola ma rugineste pe dinauntru se transforma tot in sahar si apoi in grasime si a mai spus ca un pahar de coca cola contine 10 lingurite de zahar adica media maxima de zhar pe zi (normal ca eu beau mai multe pahare) si a mai spus ca daca mai beau fac diabet si nu pot renunta la coca cola va rog ajutor crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa fim seriosi de la fast food nu faci diabet nici de la coca cola, diabetul este corelat cu obezitatea, totul e sa bei mai rar nu zilnic

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lol, cica fraiera ca i ai zis doctoritei ce bei ca sa te ajute sa iti pastrezi sanatatea.

daca tu consideri ca e atat de importanta cola ta, mai importanta decat sanatatea poti sa bei cata vrei, nu iti sta nimeni in cale.

Sport la suferit din cauza alimentatiei proste insa

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa fi constient ca diabetul este boala grea iar fara un pic de sacrificiu poti sa il dobandesti si nu cred ca vrei sa fi bolnav pe viata petru coca cola

| untu a răspuns:

Renunta la coca-cola si bea apa minerala cu un sirop de zmeura facut de casa natural! Coca-cola provoaca diabetul si ataca oasele ( mananca si distruge calciul, mai ales dintii)! Daca nu poti trai fara coca-cola, atunci bea o coca-cola zero ( cu eticheta neagra).

| ALGator a răspuns:

Nu e greu. Chiar așa de răsfățat nu cred că ești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mori fara porcaria aia stai linistita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înlocuiește cu suc natural de portocale. Eu asa am scăpat de coca cola ca ma trezeam și noaptea sa beau.

| DovleacTurbat a răspuns:

Zi ca nu vrei nu ca nu poti. Daca nici la propia sanatate nu te gandesti, asta e. Sti cum e, nimeni nu moare sanatos laughing ia si baga in continuare.

| AlexDFY a răspuns:

Continua sa bei coca cola, vei face diabet, vei intra in depresie din cauza asta, o sa te ingrasi, o sa stai toata ziua in casa si o sa fii trista.Si companiile care vand otrava cu zahar trebuie sa traiasca de pe urma prostilor ca voi.

| D3I3 a răspuns:

CoclaCola e o porcărie, ar trebui să asculți sfatul medicului. Dacă nu poți renunța, cel mai bine este să o rogi pe mama ta SĂ NUMAI CUMPERE CocaCola, să aruncați toate sticelele ce le aveți în casă cu CocaCola, să nu îți ofere bani de buzunar ci să-i zici tu ce să-ți cumpere.
Rămâne de tine ce alegi, sănătatea sau CocaCola? straight face

| ChristianKalman a răspuns:

E atât de trist că ai ajuns în stadiul ăsta de dependență. Din păcate, ca tine sunt mulți. Gândește-te că e o chestie de viață și moarte (diabetul aduce cu el o mulțime de complicații, unele care îți pot pune viața în pericol). Mâncarea sănătoasă și apa + fresh-urile sunt mult, mult mai bune. Încearcă să nu mai mănânci deloc zahăr sau alimente care îl conțin (excepție fac frunctele) o săptămână și vei vedea că atunci când vei încerca să guști din nou vor avea un gust de-a dreptul scârbos. E spre binele tău, bea minim 2l de apă pe zi, fă mișcare, apucă-te de ceva care să te țină ocupată. Baftă și multă voință!