| Catacombe a întrebat:

TPU, am o mica mare problema. Soramea s-a jucat cu o pisica de pe afara si a adus in casa PURECI. Peste 6 zile plec la mare si sunt plina de bube pe picioare. Ce sa fac ca sa imi treaca?
Eu ma dau seara cu crema mentolata, si i-au un sirop. Oare daca ma spal cu sapun normal [ nu lichid ] ca sa le usuc e bine?
Vreu niste remedii nat urgente!
FUNDOI

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Crema cicatrizantă este foarte bună. Îți trec până atunci, nu trebuie să rănești bubele.

| Mirunaaaa a răspuns:

Http://www.ziare.com/......te-1174754

Aici sunt câteva remedii utile, eu când mai întâmpinam astfel de probleme mă mai dădeam cu sucul foilor de ceapă, lăsam să acţioneze cam 30 minute după care mă băgam la duş (Din cauza mirosului). Ştiu că e greu să te abţii în momentul în care te mănâncă buba, poţi încerca ca în momentul în care începi să te scarpini să te dai cu puţin spirt îmbibat în vată.Îţi va da o senzaţie de răcorire ce te va ajuta.Baftă.

| superpret a răspuns:

Cine crezi ca se uita la picioarele tale (la mare) cand sunt mii de persoane poate cu picioare si mai frumoase?

Stai linistitawinking

Nu cred ca sunt de la purici ci mai degraba tantari sau iritatie.

| LolitaFlowers a răspuns:

Bubele sunt temporare. ( cele de la purici) Deci in 2-3 zile dispar. Nu te scarpina. Si daca nu te mananca inseamna ca iti va trece. Si eu am patit asta candva. Stai linistita. Daca vrei un remediu anume, te poti da cu o crema oarecare pentru hidratare. happy