| FuNN a întrebat:

TPU ce parere aveti, am astm bronsic si vreau sa ma dau la un club de footbal, eu joc footbal cu prieteni pe stadion, rezist, alerg, si sunt in preioada cand nu mai iau tratament. spuneti-mi parerea voastra, cunosc si alti footbalisti cu astm de cand erau copi ex:David Beckham si Iasmin Latovlevici. Eu nu mai iau tratament pentru ca nu mai am probleme/adica sa fac crize sa respir greu etc. Uitativa la acest site si dati-mi un raspuns: http://www.antena3.ro/......85793.html

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mymed a răspuns:

Efortul fizic intens poate fi un factor declansator pentru o criza la un astmatic.
Exista o serie de medicamente care se administreaza inaintea efortului si care pot preveni aceste crize.
Consulta medicul pneumolog!
http://mymed.ro/prevenirea-astmului-indus-de-efort.html