| Marko556 a întrebat:

TPU, se poate muri de la o naștere prin cezariana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Robberttoo a răspuns:

Da chiar daca suntem in mileniul 3 se pot intampla complicatii, nașterea prin cezariană trebuie să fie doar o soluție extremă, atunci când nașterea naturală nu este posibilă sau când poate pune în pericol mama sau fătul. Practic, complicațiile după nașterea prin cezariană sunt mult mai serioase decât așa zisele avantaje pe care le are aceasta, atunci când cezariana nu are indicații medicale exprese. Trupul femeii, structura sa și tabloul hormonilor feminini sunt perfect adaptați pentru nașterea vaginală, așa că, fără indicații medicale clare și certe, cezariana nu ar trebui să fie prima opţiune.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In alta intrebare scriai despre avort acum despre moartea prin cezariana. Ai obsesii in legatura cu asta?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu am auzit cazuri. happy
Dacă e să gândim fatidic, atunci se poate muri și în timpul unei nașteri pe cale naturală, și de la o apendicită, ori de la o anestezie dentară. Fii optimistă, gândește-te la copilașul ăla frumos și dă-le-ncolo de gânduri negative.

| gabicoo a răspuns:

DA.
Din pacate incompetenti sunt peste tot.

| alina2k18 a răspuns:

In ultimii ani sunt f rare decesele survenite in urma complicatiilor dupa operatia de cezariana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate, dar sa nu ne gândim la ce e mai rau.

| Dani_Daniel_1988 a răspuns:

Consultati medicul de familie, el iti zice riscurile si tot