| pisoias a întrebat:

O femeie care a dat nastere de doua ori prin operatie de cezariana, poate face intrerupere de sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Daca mai vrea copii trebuie sa discute cu ginecologul ei. Depinde si de timpul care a trecut, si de situatia concreta de pe "teren". In principiu se poate face prin aspirare. Se poate folosi si intreruperea prin medicatie, dar numai sub supraveghere medicala. Iti pun si un link daca poti citi in engleza:
http://www.ladyland98.com/materinstvo/64683-abort-posle-kesareva.html
In articol se spune:
"Otherwise, if recovery has not yet ended after cesarean, the scar on the uterus will not have time to form and grow stronger, which threatens to rupture the uterus, which can lead to the death of the mother and fetus."
Femeia asta care ti-a raspuns dupa mine habar nu are ce vorbeste cand spune ca uterul nu este afectat. Ea o fi purtat copiii in burta sau i-o fi adus barza.

| pisoias explică (pentru SkyPilot):

Asta era si parerea mea, dar am vrut si o alta opinie.Multumesc.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, bineinteles ca poate face intrerupere de sarcina!
De fapt, nu exista nici o legatura intre operatiile de cezariana (unde taietura a fost pe burta) si un chiuretaj, care se face prin vagin, colul uterin si uter.

| Teo29 a răspuns:

Buna seara, am citit comentariul dvs. legat de avortul dupa cezariana,

Stiu cazuri din spital care au avut complicatii serioase, grave.

De ce trebuie sa faca avort persoana pentru care ati postat?

Dupa 2 cezariane se poate tine si a 3-a sarcina, cu supraveghere medicala corecta.

http://www.cmpopdebasesti.ro/......Pages.aspx

Acest medic de mai sus, dr Jana Pavelescu, are rezultate grozave cu cazuri ca cel prezentat de dumneavoastra.
Recomandati-i va rog persoanei in situatia respectiva sa mearga la un consult, daca nu, la alt medic competent, stiu cazuri destul de la mine din spital care au dus sarcina la bun sfarsit, ce-i drept, cu mai mare atentie si supraveghere medicala.

Ulterior au facut cezariana, si-au legat si trompele si nu au mai avut vreodata grija altei sarcini.

Asptet sa imi scrieti, daca doriti.
O seara placuta!

| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Normal... dar pana atunci incearca aici:
Aidraci.Ro - Te Joci In Draci!
Aidraci este un joc românesc de browser, în care te joci
cu dracii pe care ţi-i produce traiul din România...

Poți câștiga 200 Credite pentru fiecare Jucător adus de tine și care ajunge la Nivelul 3.
Dacă vrei să ajuți România, poti aduce jucători, trimițând prietenilor tăi link - ul ăsta:
https://www.aidraci.ro/ inregistrare- 13340
pentru a se înregistra.