| victor333 a întrebat:

TPU va iubesc -----am o intrebare azi am fost la doctor pentru o reteta de ochelari dar nu mi a pus picaturi in ochi atropina e vreo diferenta adica poti sa dai un rezultat exact si fara a le pune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atropina se pune pentru dilatarea pupilei, pentru ca medicul sa vada bine fundul de ochi. Daca ai nevoie doar de ochelari si nu ai alte probleme, atunci se face doar masurarea dioptriilor si atit.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru funda.

| AnnielaIoana a răspuns:

Atropina se foloseste pentru a dilata pupila, cu ocazia examenului de fund de ochi.
Examinarea ochilor implică o serie de teste pentru evaluarea diferitelor aspecte ale vederii dumneavoastră, căutarea semnelor de boală şi estimarea eventualei prezenţe a sechelelor.

Testarea acuităţii vizuale
Acuitatea se referă la precizia vederii dumneavoastră - cât de clar vedeţi un obiect. Folosind un panou Snellen, oftalmologul va evalua cât de bine citiţi literele de dimensiune din ce în ce mai mică de pe peretele din celălalt capăt al camerei. Dacă aveţi o vedere 20/20 înseamnă că puteţi citi literele pe care indivizii normali le pot citi de la o distanţă de 20 de picioare (6 m).
Evaluarea refracţiei
Refracţia se referă la modul în care razele de lumină sunt refractate atunci când trec prin cornee şi cristalin. Evaluarea refracţiei îl ajută pe oftalmolog să vă prescrie o lentilă corectoare care să vă confere vederea cea mai clară. Oftalmologul poate folosi un refractometru computerizat pentru a vă evalua ochii şi pentru a estima soluţia pentru corectarea unei erori de refracţie; sau ar putea să folosească o tehnică numită retinoscopie. În această procedură, medicul îndreaptă o lumină către ochiul dumnea­voastră şi măsoară erorile de refracţie prin evaluarea mişcării luminii refractate de către retină.

Oftalmologul evaluează precis refracţia rugându-vă să priviţi printr-un Foroptor, un dispozitiv care conţine discuri cu diferite lentile. Dumneavoastră priviţi la un panou Snellen prin diferite lentile şi hotărâţi care combinaţie de lentile vă conferă vederea cea mai precisă.
Aici gasesti restul testelor care se aplica pentru examinarea ochilor
http://www.sfaturimedicale.ro/examenul-ocular.html

| Ungureanu_Iulian_1987 a răspuns:

Pai din cate stiu aia se pune pentru departarea si nu-i nimic rau