| Anonima975 a întrebat:

Bună, TPU! În noiembrie am fost la un doctor oftalmolog care mi-a zis ca am dioptrii - 1, 50 la ambii ochi. Am fost cu mama ieri sa îmi fac alți ochelari, și o doamna m-a grăbit foarte tare și a zis, când ma uitam la panoul ala cu litere și cifre, ca o greșeală e acceptata, și mi-a dat dioptrii - 1, 25. Imediat după ce a terminat cu mine, a fugit pe ușa, semn ca am ținut-o peste program cumva. Eu, neavând rețetă de la doctorul oftalmolog la care am fost nu am putut contesta nimic și mi-am făcut ochelarii atunci pe loc. Întrebarea mea e : Daca merg la optica cu rețetă de la medicul din noiembrie, o sa îmi dea alte lentile gratis, pentru ca a fost greșeală lor, sau mi le vor schimba și ma vor pune sa le plătesc? Are ceva dacă stau cu o diferenta atât de mica între ochelarii pe care mi i-a dat și ochelarii pe care mi i-a prescris medicul? P. S. FUNDĂ!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Regula la ochelari este sa folosesti totdeauna ochelari mai slabi decat cele masurate,
Astfel ochiul este obligat sa se acomodeze si dioptria va scadea (mai ales la tineri sub 20 ani).

Parerea mea este sa-ti folosesti acesti ochelari, te vei obisnui cu ele in 1-2 saptamani.
Dupa un jumat de an mergi inapoi la verificare, poate iti vor trenui ochelari si mai slabi.

| Anonima975 explică (pentru Bula):

De unde ști asta? Ești medic sau ceva?

| Bula a răspuns (pentru Anonima975):

Nu.
Fac gimnastica de vedere, acolo una din reguli este recuperarea treptata, prin scaderea dioptriilor.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu sănătatea ochilor nu este bine să te joci.
Să mergi din nou și să îți faci ochelari după rețeta scrisă de medic.

| Anonima975 explică (pentru sadrian46):

Crezi ca ma vor pune sa plătesc lentilele sau mi le vor da gratis? Ca pana la urma e greșeală lor

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonima975):

Ca să îi obligi să ți le dea gratis, să ți le înlocuiască, dacă sunt deja la tine, trebuie să mergi însoțit de un adult care să lupte împreună cu tine.
Duci cu tine rețeta de la medic.
Mai duci cu tine lentilele greșite primite și actul cu care le-ai primit de la ei, un bon, sau așa ceva.
Să încerci să dai exact de persoana care ți le-a dat, cea care se grăbea spre casă, etc.
Să spui că ai constatat că la prelucrarea comenzii, recomandările de pe rețetă nu au fost respectate, și că asta pune în pericol sănătatea ochilor tăi. Dacă spune ea că nu este așa, spui că în acest caz, nu opinia, părerea ei decide, ci rețeta scrisă de medicul specialist.
Dacă refuză, spui că imediat când pleci de la ea, depui o plângere la Protecția Consumatorului, și până la urmă tot va fi obligată să te servească așa cum trebuie și va mai fi obligată să plătească și o amendă de 500 lei.
Toate acestea trebuie discutate pe un ton foarte calm cu voce joasă, ca să nu putețifi voi acuzați de violență. Și vedeți ce iese.
Dacă e să se facă se face. Iar dacă nu, nu. Regula lui Dănuț.

| Goete a răspuns:

Ar trebui sa isi asume greseala.