| alma200033 a întrebat:

Tratamentul pentru hipotiroidism este pentru toată viața?
Și dacă iei pastila toată viața îți afectează ficatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Medicul te consulta si te informează cand te ai vindecat. Nu, nu e in toate cazurile pe viata. Ramane de vazut.

| alex15ccc a răspuns:

In cele mai multe cazuri, da, tratamentul este pe viata, dar depinde cauza, vorbeste cu endocrinologul tau.
nu, nu iti va afecta ficatul deoarece pastila contine hormonii din corpul tau care iti lipsesc, astfel ficatul nu se suprasolicita.

| Valentin_Valy_1996_cCuu a răspuns:

1.da
2.iti afecteaza.