| RadioactiveUranium a întrebat:

Trebuie sa imi fac o endoscopie si nu-mi place acea stare cand imi baga endoscopul pe gat stie cineva daca imi poate face anestezie generala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu stiu daca cineva se va incumeta sa iti faca anestezie dar nu este recomandat pentru sanatatea ta. Pot sa apara niste complicatii foarte aiurea daca esti anesteziat. Pe langa riscul anestezicului, poti sa obti o perforatie de esofag. Care necesita tratament chirurgical. Deci... mai bine incerci sa suporti acest test.

2 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

De obicei endoscopia se face cu anestezie locala, cu un spray, eventual sedare. Foarte rar exista indicatie de anestezie generala pentru aceastra procedura.
http://www.mymed.ro/endoscopia-digestiva-superioara.html

| Justmed a răspuns:

Se face anesezie...( locala )