| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa-mi fac aparat dentar fix si am primit o fisa, iar undeva scrie SET METALIC si apoi SET FIZIONOMIC, si-s diverse preturi pe acolo. Ce-i acela set fizionomic? fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| LaLooxD a răspuns:

Ei bine, ambele aparate dentare sunt cam la fel. Cand iti pune aparatul iti pune niste chestii pe dinti ( eu am aparat dentar metalic happy ), acelea pot fi de metal( cum am eu ) si celelalte probabil din alt material..Prin acele chestii iti vor trece niste sarma care iti va ajuta dintii sa se indrepte. Ai sa vezi ca ortodontul(cel care ti`l va pune) te va chema lunar sau la o luna si o saptamana (depinde cum are si el vacanta etc.), pentru a inlocui sarma si a pune o presiune mai maricica pe dinti. In primele zile te vor durea dintii, e normal(asa mi se intampla si mie), iar dupa iti trece.Ai grija, caci trebuie sa iti speli dintii foarte bine, pentru ca unii cand si-au dat aparatul dentar jos(o sa ti-l dai si tu jos cand o sa ai dintii perfect asezati) au facut carii in locul in care au avut stelele(chestiile alea prin care trece sarma. Dupa ce dai aparatul dentar jos, iti va mai pune in spatele dintilor un aparat fix si iti vor da si unul mobil care sa il pui pe cerul gurii noaptea cand dormi. Sper ca te-am lamurit, stiu ca nu ai cerut tu toate aceste informatii dar am vrut sa te ajut in caz ca nu stiai si alte lucruri.Sa stii ca acest aparat e cel mai eficient, Bafta! happy

| LaLooxD a răspuns:

Aparatul fix fizionomic este transparent(din cate am auzit e din ceramica), dar este mai dezavantajos, caci chiar daca aparatul poate sa nu fie observat, lumea sa creada ca de fapt este culoarea dintilor, este mai putin rezistent si mai scump. De aceea eu iti recomand aparatul metalic.