| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa imi pun aparat dentar fix (brackets). Cam la ce preturi se ajunge pentru unul metalic? Si elasticele acelea colorate intra in pret sau trebuie sa dai bani si pentru ele? Cam cat costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| eleenaao a răspuns:

Depinde de cabinet. De obicei ajunge undeva la 2000-2500 lei. Si va trebui sa mergi in fiecare luna la control. Si acele "elastice" sunt in costul controlului. Un control ajunge undeva la 50-100 lei. Eu merg la un ortodont mai pretentios si am platit pentru aparat la inceput in jur de 3000 si in fiecare luna dau 150 pe consultatie. Dar am observat la alte cabinete preturi mai ok.

| RalucaZaharia a răspuns:

Buna!
Eu mi-am pus aparatul dentar la Facultatea de Ortodontie. Am dat pe materiale 1000 lei, pe aparatul de sus tot 1000 iar pe cel de jos la fel. Elasticutele au fost incluse in materiale (elastice, sarme, bracketii de rezerva) happy

| RalucaZaharia a răspuns:

Buna!
Eu mi-am pus aparatul dentar la Facultatea de Ortodontie. Am dat pe materiale 1000 lei, pe aparatul de sus tot 1000 iar pe cel de jos la fel. Elasticutele au fost incluse in materiale (elastice, sarme, bracketii de rezerva) happy Iar controlul este 60 lei/luna