| Alexandrio a întrebat:

Tulburarea bipolara afectiva de tip mixt poate fi tratabila? De exemplu in cazul meu iau tratament de aproape 2 ani si am reactionat bine inca din primele 3 zile de tratament. On prezent iau Convulex 300 mg/ Rispolept 0.90 mg Mirzaten 7 mg si Romparkin 2 mg. De 2 ani de cand am fost diagnosticat cu tulburare bipolara afectiva mixta am mai scazut tratamentul si am citit ca se poate trata intre 2 si 5 ani. De atunci il tot reduc treptat, problema este ca mi-a cam redus erectia eu avand 21 de ani si na e cam naspa. Si am prins si putina burta laughing Stiu ca nu se reduc brusc medicamentele dar intrebarea mea este :
Cam cat timp estimativ ar fi sa reduc doza la 0 daca acum am 90 kg si iau medicatia de mai sus de 1 an si 8 luni, vreau raspuns de la cei ce cunosc domeniul sau au experimentat. Va multumesc anticipat. big grinwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta trebuie sa-ti intrebi medicul, nu niste anonimi pe un site. Sorry. Dar mai bine te duci la sursa, decat sa primesti informatii eronate. N-ai de unde sa stii cata experienta au unii in domeniu.

| zăGhost a răspuns:

Nu redu medicamentele fara sa iti scrie asta psihiatrul. Rezultatele pot fi nasoale rau. Un factor important in tulburarea asta e legat si de stilul de viata. Conteaza mult sa dormi normal, sa te feresti de substante, de petreceri, sa mananci echilibrat...

| seularts a răspuns:

Well, nu o sa intru foarte mult in detalii. Medicamentele pe care le iei au rolul sa iti diminueze starea bipolara nu sa ti-o vindece. In momentul in care incepi sa le elimini din sistem sau sa reduci doza, efectele revin de 10 ori mai rau pentru o perioada destul de lunga si cu alte implicatii gen disociere, etc. E normal sa aiba efecte adverse fizice insa se pot remedia dupa ce "iesi" de sub tratament. Nu vreau sa iti dau sperante false si eu iti vorbesc strict din experiente la care am fost prezent personal de persoana care a trecut prin ceva similar tie. Nu pot sa iti zic ce sa faci deoarece iei un tratament complex si sincer cred ca e prea tarziu sa le lasi. Sau poate nu e prea tarziu insa trebuie sa verifici cu Teraputul ce pasi trebuie sa urmezi. Personal as iesi cu totul de sub pastile deoarece e o dependenta farmaceutica, insa e doar opinia mea!