| furni a întrebat:

Tusesc foarte tare. N-am putut sa inchid un ochi toata noaptea din cauza tusei. Am luat bromhexin, dar degeaba. Ce sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Toata lumea da sfaturi si indica tot felul de medicamente, dar nici unul nu te intreaba ce fel de tuse ai :productiva sau seaca? Bromhexinul e un expectorant usor, ca sa nu zic slab. Daca ai tuse seaca merge bine nurofenul imbogatit cu codeina( nurofen plus parca ii spune), acesta desi contine Codeina, se da fara reteta.

22 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Fa-ti in camera unde dormi aburi de musetel. Faci intr-o oala de5-10 l ceai de musetel si ti-l pui langa pat.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Dupa cate se pare nu este doar o simpla tuse, de aceia cred ca cel mai indicat ar fi sa mergi la medicul de familie pentru a vedea daca nu cumva ai probleme grave cu plamanii.Pana atunci renunta la lichidele reci, acru, condimentat si bauturi acidulate. Faceti inhalatii cu musetel, beti lichide calde, ceai, lapte si consumati zilnic circa 2 litri de apa plata.

luciana
| luciana a răspuns:

Mai poti face in casa ceai din coji de cepa si sa il bei indulcit sau nu si sa pui pe piept saculet cu sare calda si sa iei 3 paracetamol sinus /zi si ceaiuri multe cu miere si neparat sa faci bai calde cat suporti la picioare si sa stai infofolit pana transpiri sub patura sau plapuma si apoi fuga la schimbat si cu ciorapi in picioare si iar ceaiuri fierbinti si cu multa lamaie si lamaie taiata feliute fine si presarate cu zahar si lasate 1/2 ora sa musteasca asa si apoi se consuma; apoi gargara cu apa cu sare ( 2 linguri la 1 pahar cu apa) de cateva ori/zi, dar dupa ce o faci, cam 1 ora sa nu consumi nimic sa ramana asa pe gat, caci sarea trage. Apoi multe lichide sucul de ridiche neagra care spalata se scobeste usor si se pune acolo zahar si se lasa asa cateva ore si ea lasa un suc ce este f bun, natural si vindicativ si se repeta asta de cateva ori si este cel mai eficient leac natural si se bea este un remediu excelent; sau codeina e f buna si daca faci febra cate un algocalmin fiola seara la culcare si neparat fuga la medic. Lucien.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ceai cald cu miere si lamaie, ridiche neagra ( se spala bine ridichea, se taie un capac, se scobeste miezul, dar nu complet se pune in ridiche miere sau zahar, se lasa pana se topeste zaharul 8-10 ore si se formeaza sirop, se ia din acesta cate o lingurita de 3 -4 ori pe zi). Poti intra pe google si cauti remedii naturiste pentru tuse, sunt mai sanatoase decat medicamentele.

| Arthur a răspuns:

Daca iei o pastil de Codeina o sa-mi multumesti mai tarziu, intr-un minut ai scapat de tuse.

| cretzufinish a răspuns:

Plantusin e cel mai bun...costa pana-n 10 lei. Asta e http://www.pcfarm.ro/produs/2110/Plantusin-Sirop

| cretzufinish a răspuns:

Ce ti-au mai prescris cei dinaintea mea si anume Mucosolvat si Mucosolvant nici nu exista laughing Poate MUCOSOLVAN :p

| mihaa a răspuns:

Mucosolvat

| remus a răspuns:

Ia sirop de muguri de pin, ienupar si propolis, denumirea TISOFIT la farmacie, multa sanatate!

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Stodal, sirop sau granule, pe bază de plante.Eu am folosit siropul, e bun pentru toate tipurile de tuse. Sănătate!

| zuly a răspuns:

Codeina este foarte buna, dar se elibereaza numai cu prescriptie. Mergi la medicul de familie sa-ti dea. Pana atunci bea multe ceaiuri cu lamaie si miere - te ajuta si cu hidratarea si cu tusea.
Insanatosire grabnica!

| MissD a răspuns:

Eurespal!

| Slavic a răspuns:

Bună.

Mergi la farmacie şi cere un antitusiv: Mucosolvant, Mucosin, Sirop antitusiv cu pătlagină, etc.

Ai grijă să nu fi alergic/ă la unul din componenţii siropului.

Ceai de lămâie îndulcit cu miere de albine.

Nu ieşi afară când este foarte frig şi dacă este totuşi nevoie, pui un fular la gură pentru a nu trage în piept aerul rece, rişti să faci pneumonie.

Sănătate.

Pa, pa.

| sfo a răspuns:

Fă-ţi gargară cu oţet de mere, calmează tusea, la mine chiar a funcţionat. happy

| moodyblues a răspuns:

Ultima data am baut cam 2 litru de ceai si o sticla intreaga de sirop de parlagina si nu mi-o trecut nici pe departe.mucosolvant-ul si nurofen-ul nu au mai mult efect decat paracetamoalele. du-te la farmacie si cere un ceai/sirop/pastile de catina. ah apropo cica ajuta la IQ si nu e scumpa

| AsU_2581 a răspuns:

Bea un ceai de ceapa omule...fierbe o ceapa cu totu si pun un pic de miere in loc de zahar si sa vezi ce bine te simntiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai luat siropelul?
Du-te la farmacie si cere Humex, la mine avea efect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am luat Humex, Tusin [asta e pentru tuse seaca ] si Mucosin. mi-a trecut in 2 zile. Sau poti lua Nurofen. Succes. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tussin forte pastile si Tussin forte sirop, crede-ma te va rezolva!
E numai pentru asa ceva.
Insanatosire grabnica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt experta in medicina si de aceea nu iti pot spune prea multe ...Ar trebui sa te consulti cu un medic si sa iti prescrie niste antibiotice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand sa iei BARAKA( se ia de 3 ori pe zi) la mine cel putin a avut efect. Dar mai bine ar fi sa iti prescrie medicul ce sa iei!

| alicethebest a răspuns:

Incearca un antibiotic mai puternic de exemplu augmentin