| anonim_4396 a întrebat:

Un antibiotic bun pentru o măsea inflamata? Sa nu fie capsulă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jonas94 a răspuns:

Antibioticele indiferent de substanța activă, se dau doar pe baza unei prescripții medicale primită de la un medic dentist în cazul tău.
Eu am luat Augumentin de 1000 de mg, dar aveam abces dentar, mi se umflase fața, și a trebuit să iau.
Medicul stabilește dacă este nevoie de tratament cu antibiotice, doar pe baza unei radiografii.
Cazurile când o măsea are nevoie de tratament cu antibiotice apar atunci când are abces, infecție, puroi sub rădăcină etc.
Îți recomand Aulin, este un antiinflamator și un analgezic foarte bun pentru dureri de dinți, se ia odată la 8 ore, și chiar are efect.
Și nici o consultație la dentist nu ți-ar strica.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Antibioticele nu se iau la ce zic unii copii de pe net, si nu se iau nici dupa preferintele ambalajului. Se iau la prescriptia medicului

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mergi la stomatolog, multi au consultatia gratis daca le zici ca ai mai multe carii sa vii sa le tratezi.

| anonim_4396 explică (pentru MihaiNicu23):

Nu am carie, este o măsea de minte care abia a ieșit și încă este inflamata gingia

| Lostlyric a răspuns:

Stomatolog, Simona. Altfel, medicament de durere. Nu lua antibiotic decat la recomandarea stomatologului!
Aprox. 30 lei consultatia si recomandarea antibioticului la orice medic dentist. Plus, dentistul iti va drena canalul. Altfel, vei ramane cu infectia acolo si posibil sa dai in altele daca nu iei antibioticul potrivit la intervale potrivite. Nu doare nimic. Din contra, dupa vizita, ti se amelioreaza durerea simtitor.

| nda a răspuns:

Ar trebui sa mergi la stomatolog pentru maseaua aia. Si nu va mai jucati cu antibioticele, nu le luati aiurea. Cere sfatul medicului.

| Alexandruuu88 a răspuns:

Usturoiul,nu iti sugerez sa iei antibiotic. Eventual daca este chiar nevoie sa iti cumperi si o protectie (linex, eubiotic)