| Demeister a întrebat:

Un chirurg, maxim câte operații poate să facă zilnic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Doamne,ce intrebare!?
Tu nu-ti dai seama ca operatiile nu se fac la norma, ca sunt operatii usoare (apendicita, hernie, deviatie de sept, etc) si operatii pe cord deschis sau pe creier, sau transplant! Cine poate sa spuna ca o operatie va dura o ora sau 6 ore? Asta se va constata la fata locului, in functie de pacient.
Chirurgii isi programeaza operatiile in functie de gravitatea lor.Dar daca vine o ambulanta cu 5 raniti intr-un accident, se va munci pana cand toti bolnavii vor fi operati, indiferent cat va dura, doar sa-l tina pe chirurg puterile.

| darrio2007 a răspuns:

Cate are programate in ziua respectiva.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

ASta se constata la fata locului si in functie de gravitatea accidentului.

| Anonymy05 a răspuns:

Depinde de cati pacienti are.