| Radandam a întrebat:

Un puls care variază între 70-80 poate fi îngrijorător? Dacă ai face un preinfarct sau infarct cât ar trebui sa ai pulsul in acel moment? Mai mare sau mai mic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Recomand o vizită URGENTĂ la un medic mai ales că bănuiești și cheaguri in sânge - așa cum rezultă din ultimele tale o sută de "intrebări"

| Radandam explică (pentru sierra1):

Zât

| sierra1 a răspuns (pentru Radandam):

Spuneam la medic internist nu psiholog

| Eisenheim a răspuns:

Pulsul normal e între 60 și 80. Bărbații pot avea și puțin peste 50 și nu e nici o problema de sănătate. Nici până la 100 nu indică o problema, sânt o grămadă de site-uri care explică. Dacă ai o problema de sănătate e alta poveste happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Totusi te ai gandit sa mergi la psiholog sa rezolvi problema cu ipohondria ta?

| BilaRomânească a răspuns:

Da este

| Radandam explică (pentru BilaRomânească):

"Da este" ce?

| Radandam explică (pentru suntserios):

Singura problema pe care o știu sa o am este ca am ficatul gras, doar la ficat am probleme și trebuie sa țin regim alimentar și pastile. În schimb, merita sa ma duc acum în spital la urgente fiind covid19? Adică ma gândesc sa nu am cheag de sânge la inima, plămâni, brat ceva...

| Radandam explică (pentru sierra1):

De ce sa ma duc la internist?

| Simpatic a răspuns:

Radandam ti s-a explicat si pe alte topicuri, chiar eu am facut-o ca pulsul la adulti este ok intre 60-100, ce mai vrei.
Normal ca el variaza, nu este o constanta, nu e la fel in fiecare ora, minut sau zi.
Prietene ti-o spun serios si fara ironie, mergi la un medic psihiatru sa te tratezi, nu fac misto dar ai probleme cu bolile inchipuite si un tratament in acest sens te-ar ajuta altfel te stingi usor cu tot felul de griji inutile si boli inchipuite. Te inteleg de aceea te-am sfatuit, nu o lua ca pe o jignire, multa lume cand aude de psihiatru se simte ofensata, dar nu e asa fratilor s creierul are nevoie de sanatatea sa, de ingrijire!

| BilaRomânească a răspuns (pentru Radandam):

Da este ingrijorator

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Radandam):

La psiholog... Nu la urgente

| Radandam explică (pentru Simpatic):

Deci crezi ca nu am vreun preinfarct sau urmează sa fac un infarct?

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu. Eu am mereu peste 70. laughing e fiziologic. Tahicardie e peste 100 bătăi/minut.
Pulsul variază de-a lungul zilei nu e bătut in cuie. Îl vezi dimineața la 70 la pranz poate e 90 ca ai urcat și tu 3-4 scări.

| sierra1 a răspuns (pentru Radandam):

Oopss, te mai trimit - după cum văd - și alții la psiholog. Așadar, fă-ți o programare, pe bune!

| Simpatic a răspuns (pentru Radandam):

Esti perfect normal prietene, pentru linistea ta consulta un cardiolog si fa un ekg la inima sa vezi daca ai facut vreodata un preinfarct.
Eu zic ca nu e cazul la tine!
Tot ce ai tu e numeste hipohondrie si sunt sigur ca ai nevoie sa mergi la un medic psihiatru si vezi ce spune acesta daca exista tratament si sa-l urmezi daca el iti recomanda sa mergi la un psihoterapeut mergi la acela inseamna ca nu e de psihiatrie.
Daca nu faci ceva in acest sens o sa ajungi sa iti inchipui ca mereu ai ceva si o sa stai cu frica sau prin medici si o sa cheltui bani aiurea nejustificat! Asa ca mai bine cheltuie dar cu folos la psihiatru cum ti-am zis, si nu este nicio rusine multi am dat pe acolo cu diferite probleme sau tulburari.

| Mosotti a răspuns:

E f bun pulsul ala, cand faci infarct, pulsul creste.