| Raulisky20 a întrebat:

Salut, până acum 1 an nu mi-am luat niciodată tensiunea/pulsul, de când am avut primul atac de panica am inceput sa îmi iau, înainte chiar nu știu cât aveam tensiunea și pulsul că nu mă interesa, acum altceva nu-mi da pace, am pulsul între 70-80 când stau in pat și când stau in picioare am între 116-120 poate uneori chiar și 130(când stau in picioare) țin să menționez că de 1 an de zile nu prea am mai făcut efort fizic, dar nu știu dacă are treabă una cu alta, voi ce puls aveți când stați în picioare, app am 22 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Pulsul si tensiunea nu se masoara cand stai in picioare sau faci alte activitati, aseaza-te pe un scaun, stai 10 minute si pe urma iti masori pulsul, daca e sub 90 e ok.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici tensiunea si nici pulsul nu au relevanta pentru atacurile de panica pe care ti le induci, pe fond de stres sau frica.
Atacurile de panica sunt generate de probleme psihice, nu boli fizice.

| Caro34 a răspuns:

Tensiunea e OK; ceea ce nu-mi place sunt atacurile de panica! Motivul / motivele? Detaliaza putin! Numai bine!