| Radandam a întrebat:

Un test rapid covid 19 cumpărat din farmacie, care se extrage doar din nas, cât de eficient este? Eu am recoltat din ambele nări și am respectat indicațiile, eu zic ca am recoltat destul din ambele nări.Are o eficienta de 90%?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu mai cred absolut deloc in astfel de teste. La noi in farmacii se dau gratuit si am luat 3 bucati doar de curiozitate. Am testat cu bere si ce sa vezi rezultatul a iesit pozitiv! Astfel ca nici nu l-am mai testat pe noi de pe urma acestui experiment facut si nu sunt singura, au mai fost si alte persoane. :-|

| anonimg a răspuns:

Nu stiu ce eficineta are un astfel de test facut acasa.
Cel mai sigur te bazezi pe simptome. E mai greu de explicat, dar cred ca o sa fiu inteles. Daca ai cel putin doua simptome specifice gripei/racelii, atunci este covid; dar daca ai un singur simptom specific covid-ului (ex: pierderea/deteriorarea gustului si/sau mirosului) este sigur covid.

Expresia "poti sa ai covid, dar fara simptome" sta cam in felul urmator. In fiecare zi suntem asaltati de covid; absolut toti oamenii -fara nici o exceptie- au respirat acest virus; dar s-a "prins" numai de aceia care au avut imunitatea mai slaba (alte afectiuni in organism inseamna deci imunitate slaba). Este doar o chestiune de timp pana cand virusul se va prinde si de ceilalti. Vor aparea si la acestia simptomele atunci cand virusul ii va prinde cu imunitatea slaba.
Important este sa ajutam organismul cu antibiotice (dar nu luate de capul nostru), si sa nu-l lasam sa lupte singur, pentru ca s-ar putea sa nu reuseasca singur; sau daca reuseste, se va chinui foarte multa vreme, si se vor produce si daune mai mari in organism.