| pinguella a întrebat:

Unde ar trebui sa ma duc pentru un control sa vad daca am paduchi? Exista anumite spitale speciale sau medici speciali in Bucuresti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

E suficient sa te consulte medicul de familie. Paduchii, precum si ouale acestora, sunt usor de identificat cu ochiul liber, nu e nevoie de investigatii speciale.
http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-cum-scapam-de-paduchi

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
e mai bine sa te caute mama/sora/verisoara, e mult mai bine sa afli daca ai, asa nu risti sa afle nimeni.
dar daca vrei o poti face pe nestiutorul si te prezinti la medicul de familie acuzand ca ai mancarimi in cap.
O frumoasa zi sa ai de Mos Nicolaehappy

| Raniia a răspuns:

Daca esti la scoala la cabinetul scolar sau daca nu la medicul de familie.

| Raniia a răspuns:

Poti ruga pe cineva din familie sa te controleze.Sunt f. mici si f. greu de depistat dar vizibili cu ochiul liber(arata ca boabele de susan)Ouale sunt lipite de firul de par, aproape de pielea capului, si nu se desprind de fir in schimb matreata se desprinde.De obicei isi fac''casa noua'' la parul de pe ceafa si dupa urechi si incepe sa te manance pielea capului.Si daca gasesti sunt multe solutii rapide sa scapi usor de ei.

| Estera123 a răspuns:

In cazul asta te poate ajuta si o persoana din familie, ori daca nu, te poti duce la medicul de familie iar in cazul in care este grav te va trimite la spital. Nu exista un medic specializat in aceasta problema. Probabil te va trimite la dermatologie (desi nu sunt f sigura). Oricum, pe piata sunt o gramada de solutii pentru paduchi, asa ca nu iti face griji. Mergi la medicul de familie si iti va spune exact ce trebuie sa iei. Daca nu ai sau nu stii de el, mergi la farmacie si te va ajuta farmacista. Nu iti fie jena, pentru ca sunt multe persoane care se mai pricospesc cu cate un paduche. Nu are rost sa alertezi medicii din spital pentru asa ceva.

| Chαяtreux a răspuns:

La medicul de familie

| Empathizer a răspuns:

Roaga asistenta de la cabinetul scolar sau asistenta medicului de familie sa te controleze in par. Sunt perfect calificate sa faca asta.
Nu e absolut necesar un consult din partea unui medic, cu atat mai putin o internare. Produsele pentru paduchi nu se elibereaza pe reteta speciala, se pot achiztiona direct din farmacie, fara reteta, chiar si la recomandarea farmacistului.

| Criiistinutsa a răspuns:

Dar poti vedea si acasa. Se identifica usor.

| myruna2012 a răspuns:

Sa nu te duci niciodata la cabinetul medical al scolii ca daca vede ceva nubte mai lasa la scoala!

Un membru al familiei...
Daca vede oulete mici si albe(pot fi si maronii) inseamna ca ai oua de padchi daca vede si paduchi ca niste gandacei e mai rau!
Trebuie sa ii ia cu mana sau cu un piaptan special de paduchi.
(Are dintii foarte desi, de asta se numeste ''piaptan de paduchi'')