| alexandru01 a întrebat:

Unde se mai poate simti pulsul inimii? Am inteles ca la incheietura mainii, doar atat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Pulsul se poate simti la incheietura mainii, la picior sau la gat.
Ca sa-l simti la incheietura mainii apasa cu 2 degete(de preferabil aratatorul si mijlociul de la mana opusa)sub incheietura mainii, putin mai jos in dreptul degetului mare.
Ca sa-l simti la gat trebuie sa apesi usor cu 2 degete in lateralul gatului,acolo unde se simte o adancitura(ca sa o simti pornesti din dreptul urechii,mergi putin mai jos pana la gat, apoi putin mai in fata pana simti acea adancitura).
La picior e mai greu de simtit pentru ca de obicei acolo se afla mai mult tesut adipos, dar poti incerca sa simti pe fata dinspre interior a coapsei.

3 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Buna, pulul se simte la incheietura mainii si la gat, apesi usor pe gat si se simte, Funda?, o zi buna.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La vena jugulară la gât.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La gat!