| Catalin_8375 a întrebat:

Unde trebuie sa imi dau cu sare sau zahar cand am rosu in gat ca ma doare ingrozitor, stiu ca in partea in care ma doare, stiu ca in gat dar unde? va rog ajutati-ma ma doare ingrozitor aproape nu mai pot sa inghit! dau si vot si funda, si tot ce vreti, numai ajutati-ma va implor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Whitewolf a răspuns:

Bai cataline sfatul meu este sa lasi draq sfaturile babesti si sa mergi la farmacie si sa-ti iei un faringosept, tantum verde, albasrtu de metil...dar eu iti recomand Hexoral spray:cu asta iti dai in gat si nu mai simti nimic si nici nu e foarte scump
Multa bafta cu gatul!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Faci gargară cu apă cu sare, nu pui nicăieri, trebuie dizolvat în apă!
Pa, pa.

| SamSon a răspuns:

Trebuie sa iti dai cu SARE pe AMIGDALE, sau cu cartofi fierti si ti-i pui pe gat! incearca cu cartofii neaparat daca zici ca nu poti sa mai inghiti! Insanatosire grabnica!

| florina15 a răspuns:

Eu stiu o metoda babeasca, dar eficienta desi pare scarboasa functioneaza 100%, poate nu la toata lumea ca nu avem toati acelasi organism.Deci pune-ti pe gat o compresa foarte fiebinte pe gat cu urina (proprie sau altcuiva din fmilie) si unge-o cu sapun apoi pune-o pe gat si stai linistit asa chiar si o ora daca poti,. Practic urinezi intr-o cana pe care nu o mai folosesti il incalsi pui o carpa sau ceva si o inmoi si odai cu sapun.Eu si cei din familia mea si vecini si mai multi am facut asa, am avut gatul alb de puroi si m-am vindecat.
si nu uita de grgara cu sare. Daca esti o fire pudica si iti e dezgustatoare metoda nu o incerca, doar ti-am spus o metoda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga degetul(aratator)umezit in zahar si preseaza(usor)amigdalele cu acesta. Durerea se va reduce considerabil, imediat.Sarea se dizolva in apa si se face gargara cu aceasta.

| naty_4799 a răspuns:

Trebuie sa faci gargara cu apa si cu sare.iti spun din propia experienta daki putea face de 2 3 ori pe zi dimineata amiaza si seara.si mai poti lasa sa gurga un pic asa stii? sa mearga pe gat eu tot timpul cand vad ca incepe sa ma doara gatu un pic daca am inteapa imediat iau gargara cu apa si sarehappy

| adi_9313 a răspuns:

Trebuie sa faci gargara cu apa cu sare.
Multa sanatate