| anonima01 a întrebat:

Ma doare ingrozitor gatul, abia pot sa inghit, stiu ca am rosu in gat dar cum ar putea sa-mi treaca (deja i-au pastile)? Funda cine imi da un raspuns care sa ma ajute!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înghite miere de albine, dar îl lași să alunece încet pe gât, stai la căldură, nu faci baie generală și dacă nu apar ameliorări, mergi la medic.
Sănătate.
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Uite cateva remedii naturiste pe care le poti adauga tratamentului pe care il iei acum http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-durere-de-gat

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bea ceaiuri fierbinți de mușețel/muguri de brad îndulcite cu miere, pentru ameliorarea durerilor, și mergi la medic pentru a-ți prescrie un tratament țintă, dacă acesta nu dă rezultate.
Sănătate!

| IMC90 a răspuns:

Ai si puroi sau numai rosu in gat?

Ia strepsils intensiv, bea multe lichide caldute (ceai de exemplu) dar sa nu fie fierbinti ca mai rau faci. Vitamina C, echinaceea, propolis, toate astea sunt binevenite.
Coldrex si Nurofen daca durerea nu cedeaza sau daca incepi sa ai si cefalee, dureri musculare, etc.

Daca ai puroi in gat mergi la medic pentru un tratament antibiotic (altfel nu se vindeca).

| Iloveyou4ever a răspuns:

Bea foarte multe ceaiuri si o sa iti mai treacabig grin

| NatyNate a răspuns:

Buna am avut aceeasi problema, a fost destul de grav am luat doua zile : Tantum lemon, (antibiotice) Ospen, Rupan (parca asa lis se zice oricum intreba de el ), azi mai trebuie sa imi iau ceva, nici sa dorm nu puteam din cauza gatului, dar mi-am luat astea si mi.a si trecut, stai linistita cu nu ai nici un puroi, stiu cum este sa doara foarte tare, eu nu am avut nici un puroi.

| papushica1727 a răspuns:

Buna! Și pe mine ma durea gâtul acum 4/5 ore dar mie mi-a trecut de tot cu coldrex și cu ceaiuri de ghimbir in care sa adaugi zeama de la lămâie și miere de albine. CEAIUL SA NU FIE FIERBINTE CA MAI RĂU FACI. Dacă nici asta nu trece pune-ti un fular cu spirt in locul unde te doare și stai cu el o ora fără sa bei apa, mănânci, etc.
Sănătate!

| Ciupercuta_Claudiu_CLC_1985 a răspuns:

Sa sti ca mierea mai mult irita, iar ceaiul fierbinte face mai rau.Ia Tantum Verde (spray cel mai bun).In rest nu bea rece nu alegra, nu face baie cu apa foarte fiarta sau foarte rece.