| cristi_zabava a întrebat:

Unghiile de la degetele mari de la picioare mi-au crescut in carne, nu pot sa le tai si dor ca naiba, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kh1ss a răspuns:

Te duci la pedichiurawinking

9 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Pentru a preveni incarnarea unghiilor este necesara efectuarea pedichiurii la cel mult 2 saptamani! De asemenea, incaltamintea trebuie sa fie comoda, sa nu stranga. Iti recomand sa mergi la un salon de infrumusetare, la pedichiura! Acolo unghiile iti vor fi taiate corect, pentru ca si asta poate fi o cauza, taierea colturilor prea adanc face ca ele sa se incarneze. Daca la pedichiura nu se poate rezolva, mergi la medic si apoi doar la salon, daca acasa nu te poti ingriji singur si corect.

| clau44 a răspuns:

trebuie sa mergi urgent la un doctor, daca nu vrei sa stai cateva saptamani in pat, cu cat mai repede cu atata scapi mai repede de durere!

| georgehari a răspuns:

Numai doctorul te poate ajuta. Nu încerca singur, să nu iasă alte alea. Du-te cît mai repede. Te sfătuiesc să mergi la o clinică particulară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta o pedichiurista buna! Daca ai nevoie de una, iti recomand eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mergi la un doctor gandeste-te ca no sa doara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu prin ce treci si eu am unghii incarnate la ambele degete mari de la picioare dar din cate am inteles dupa chirurgie recidiveaza si doare ca naiba. dar din cate am inteles este un tratament adus din strainatate care cica este f bun se cheama 3TO SPANGE da din cate stiu este doar la Tg Mures costa 150Ron sa-ti puna proteza pentru unghie si odata la 3-4 saptamani mergi sa-l mai reglaze (pentru fiecare reglare 50 RON in plus) daca ai timp ia si incearca [eu nu am :-( ] http://www.unghii-incarnate.ro/ MULT SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sari de pe acoperish happy

| diana_corjan a răspuns:

Daca doare, este foarte probabil ca deja sa se fi instalat infectia acolo si cel mai bine e sa iti cumperi un unguent cu antibiotic, sa il aplici, apoi sa mergi la medic sa vezi ce e de facut. Dar nu amana, fiindca se inrautateste!

| Ionela_37 a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa te duci urgent la medic si sa intrebi ce e de facut, este posibil sa ai nevoie de o interventie chirurgicala (minora) – trebuie sa rezolvi aceasta problema inainte ca ea sa se agraveze, in sensul ca acolo se poate declansa o "frumoasa" infectie care, netratata, ar putea duce la nevoia de a-ti amputa degetul!