| Giovannyy a întrebat:

Salut TPU, de vreo 6 ani am unghiile de la degetele mari(picioare) ft urate, mai exact cred ca am Onicomicoza unde as putea sa ma tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te duci la dermatolog si el iti va recolta bucatele din unghie si va trimite la laborator, sa se faca analiza unghiei si sa se constate cu ce bacterie esti infectat, ca sa stie ce medicatie sa-ti prescrie.
In orice caz, pantofi si incaltamintea care a fost infestata cu acea ciuperca nu semai pot purta dupa tratamnet, fiindca te poti reinfecta.

| Dragobeta a răspuns:

Daca aveai onicomicoza, de 6 ani aveai unghiile cazute, nu urate.
Eu am luat ciuperca de pe actele unor clienti. Nici 2 saptamani si erau cazute. Tratamentul a fost dur dar s-au refacut. Mergi la medicul de famiie sa-ti dea o trimitere.

| Giovannyy explică (pentru Dragobeta):

Sunt mari si urate, galbene au o forma ciudata si groase

| Dragobeta a răspuns (pentru Giovannyy):

Mergi la dermatolog.

| everything29 a răspuns:

Regresie