| anonim_4396 a întrebat:

URGENT! Cum fac sa nu imi mai rod unghiile? Pls ajutati-ma! Am devenit dependent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Ideile de mai sus sunt excelente. Atunci cand observi ca iti rozi unghiile pisca-te cu un elastic la mana, sau roaga pe cineva sa-ti faca ceva care sa doara, sa te traga de perciuni, sau sa-ti dea cu liniarul peste degete... Dar cineva care sta mai mult timp langa tine. Asa o sa scapi de ticul asta nervos.
Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| Felissa13Eden a răspuns:

Eu in loc sa le rod, m-am apucat sa ma plesnesc cu un elastic de par peste mana de fiecare data cand simt nevoia sa le rod.

| 4StarLight a răspuns:

Chiar când am citit întrebarea îmi rodeam unghiile! laughing
Există o soluție specială pe care o găsești la farmicie.E destul de amară și o poți da pe unghii iar când vrei să ți le rozi n-o să-ți mai trebuie la cât de amară e!

| AlexandruInu a răspuns:

Aaaa pai esti frate dea-l meu si eu la fel. Daca ai pe cineva cu tine pune-l sa te plesneasca peste maini, sau pui sare de lamaie, la mine a mers. Eu imi rod unghiile de la stres.