| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! cum sa ma tratez de scarlatina? cred ca sunt in perioada de incubatie pentru. ca nu am niciun simptom dar are fratele meu si am stat cu el foarte apropiati. dau funda si vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te "tratezi" singur!

Tratamentul trebuie PRESCRIS de medic, dacă se constată că ai ( şi tu ) scarlatină!

Trebuie să mergi la medicul de familie în momentul în care apar primele simptome.

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......latina_662

http://herescumihaela.medlive.ro/2013/05/13/scarlatina/

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| bombarara a răspuns:

Pentru scarlatina vei fi izolata, internata.

| Biancutzika a răspuns:

Scarlatina e o boala care seamana cu Vărsatul de Vânt. Se trateaza cu antibiotice, mai exact penicilina. Izolarea copilului este obligatorie in primele 48 ore dupa initierea tratamentului.
Pentru reducerea febrei si durerii este recomandat sa ia Paracetamol.

| VladVladut1998 a răspuns:

In primul rand iti recomand sa mergi la medic, dar uite aici si un site care te poate ajta http://www.formaremedicala.ro/scarlatina-simptome-diagnostic-si-tratament/.
Dar eu tot as merge la medic in lcul tau.