| sabinaelena a întrebat:

URGENT! Mi-am facut o ecografie abdominala si mi sa descoperit un chist de 5 cm pe ovar. Problema e alta : cea care mi-a facut ecografia mi-a zis ca ar trebui sa-mi fac o ecografie transvaginala/intravaginala dar eu sunt virgina? E posibila o astfel de ecografie la virgine? Doare? Dau FUNDA + VOT

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bulin a răspuns:

Ecografia se face prin introducerea unei microcamere in canalul vaginal. Acesta este un instrument incredibil de util pentru a vedea uterul si ovarele, cu detaliile mult marite fata de alte metode de investigare.Investigatia nu e dureroasa, e doar neplacuta. Dupa explorare ramai cu o mica jena care poate dura 2 3 zile. Daca esti virgina intreaba medicul pacat sa te dezvirgineze intr-un asemenea mod.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O astfel de ecografie este imposibila la virgine si nu se face. Nu doare la femei active sexual, dar la cele cu himen intact este imposibila.

| brandiburu a răspuns:

Dezvirginarea ar fi ultima chestie la care m-as gandi, in locul tau.