| DaNiEla98Elena a întrebat:

Acum o saptamana am fost sa-mi scot atele(operatie de apendicita) si doctorul mi, a facut un ecograf sa vada daca au ramas resturi sau ceva de ata, pansament. Insa el mi-a descoperit un chist ovarian pe dreapta. Mama vrea sa mearga zilele acestea cu mine la ginecolog sa vada care e treaba cu acel chist si sa-mi de-a tratament. Nu am mai fost pana acum la ginecolog si nu stiu ce mi-ar face ( problema e ca nu mai sunt virgina iar mama stie ca sunt). E vreo posibilitate ca din ecografia abdominala sa-si de-a seama ca nu mai sunt sau sa zica ceva? Fundita, multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Din ecografia abdominala nu isi poate da seama ca nu mai esti virgina.
Dar ar fi o naivitate sa crezi ca nu va observa nici in urma consultului ginecologic.
Daca este un medic serios,te va intreba cateva lucruri(data ultimei menstruatii,la cati ani ti-a venit menstruatia, daca vine periodic si regulat, daca ai dureri, etc.), dupa care te va examina.
Uite cum decurge prima vizita la medicul ginecolog:

http://www.eginecolog.ro/articole/prima-vizita-la-ginecolog

Faptul ca mama ta nu stie adevarul nu e bine,dar cum intotdeauna in tot raul e si-un bine, e foarte bine ca in sfarsit te prezinti la medicul ginecolog, cum ar fi trebuit s-o faci din prima clipa in care ai devenit femeie.
Asa ca, totul functioneaza in favoarea ta.
Iar mamei, ar fi bine sa-i spui adevarul!

| foca21 a răspuns:

Nu isi poate da seama ca nu mai esti virgina daca iti faci doar o ecografie abdominala, doar print-un examen ginecologic poate sa isi dea seamahappy

| sofisis a răspuns:

In general iti face si control ginecologic cand te duci sa iti caute chisturi ..nu e obligatoriu dar multi fac asta.
Daca iti face doar ecografie abdominala n-ai nici o treaba ..nu se vede nimic.
Totul e sa nu se bage pácolo

| Alcyon a răspuns:

Daca o sa-ti faca examen ginecologic, o sa-si dea seama ca nu mai esti virgina. Ar fi bine sa-i spui mamei tale adevarul. Sa stii ca poate sa te ajute cu multe sfaturi, fiindca are experienta de viata.

| Chamberlin a răspuns:

Nu poate sa isi dea sema daca verifica doar partea abdominala.

| SebastianCMT a răspuns:

La ginecolog se poate afla daca ti-ai inceput sau nu viata sexuala. Dar daca te duci pentru ecogragfia abdominala, s tai calma nu se va aflat. Dar daca iti este frica si crezi ca nu ar zice nimic mama ta i-ai putea spune. Deci nu nu se poate vedea. FUNDA?