| mirinda34 a întrebat:

Bună, TPU! Pot să fac la gineco o ecografie abdominala daca sunt la ciclu sau in apropierea lui? Vreau sa imi fac o programare pentru ca ma doare un ovar si se lasa durerea pe picior/stomac, insa eu mai am cam 4 zile pana sa imi vina si nu stiu ce sa fac.

Mai e posibila ecografia endovaginala, insa pe internet zice ca nu se face la persoanelor care n-au avut primul contact sexual si eu nu l-am avut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Daca nu ai avut nici un contact sexual rezulta ca esti virgina - ecografie endovaginala nu se face! Ecografia abdominala o poti face oricand insa fara sa mananci! Durerile pe picior... nu-s sigura ca vin de la ovare insa de la apendice e posibil! Este aceasta durere pe partea dreapta? Mergi cat mai repede la medic! Numai bine!

| mirinda34 explică (pentru Caro34):

E pe partea dreaptă durerea. Așa a zis și doctorul, am fost pana la urma și mi-a spus că probabil apendicele mă doare, deoarece nu am chisturi pe ovare. Mulțumesc de sfat!

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Fii încrezătoare și sună la cabinetul unde vrei să îți faci programarea și adresează-le celor de acolo întrebarea pentru că ei sunt cei mai în măsură să îți ofere un răspuns cât mai corect!

| mirinda34 explică (pentru Sunshine123):

Am sunat si am primit raspuns, multumesc de sfat!

| Sunshine123 a răspuns (pentru mirinda34):

Mă bucur că te-am ajutat! Sănătate multă!