| ajutortpu2023 a întrebat:

URGENT!

Va rog sa ma ajutati. Sunt o fata de 14 ani si anul acesta am slabit foarte mult. Am in jur de 172 cm, prin aprilie aveam 60 kg si in iulie ajunsesem la 52. Nu reusesc sa ma ingras. Am slabit foarte mult deoarece incetasem sa mananc asa de mult si devenisem obsedata cu caloriile, insa vara aceasta am incercat sa revin la normal. Mananc mai mult, dar nu ma ingras si asta ma frustreaza pentru ca multa lume imi zice ca m-am facut prea slaba. Mereu imi ghiortaie stomacul si am o senzatie de greata, desi am inceput sa manancz Imi este foarte greu. Recent, am observat ca a inceput sa imi cada parul si sa il am foarte subtire. Cand imi fac coada zici ca sunt cheala. Plang in fiecare noapte din cauza acestui lucru. Nu intelegi de ce ma doare stomacul desi eu mananc destul. Nu am mers la medic pentru ca mama crede ca nu e nimic important. Va rog sa imi spuneti cum sa am parul sanatos din nou, pentru ca in fiecare zi imi cade si in fiecare zi ma simt din ce in ce mai rau. Desi afara e cald, mie mereu imi e frig. Vara asta picioarele mele au fost gheata la 30 de grade. Sunt asa de trista si disperata. Chiar am inceput sa mananac, dar nimic nu se schimba. NU VREAU SA AM ANOREXIE. ????????????????????????????????????????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este clar ca nu mananci suficient si nici sanatos, de acea iti cade parul, fiindca hormonii care se ocupa de parul tau nu au deunde sa ia vitaminele si mineralele necesare, odata ce tu nu mananci suficient de multe calorii si nici fructe, legume si carne.

| Sekim a răspuns:

1. Nu mananci suficient, consideri ca mananci suficient. Intri pe un site specific de a iti masura necesarul caloric zilnic, introduci datele si o sa primesti rezultatul. Singurul mod prin care te poti ingrasa e sa intri intr-un surplus caloric, adica sa mananci mai multe calorii decat consuma corpul tau. Faptul ca "mananci mai mult " si totusi nu ai rezultate, posibil sa fie ori fals ori sa nu mananci suficient. Gandeste te ca 1 kg de grasime = 7000-8000kcal. Daca surplusul tau caloric este unul de sa zicem, 250 kcal, nu o sa te ingrasi peste noapte. Faci calcul zilnic 250 si o sa vezi in cat timp o sa iei aproximativ 1 kg. Nu e bine sa intri intr-un surplus caloric mare pentru ca vei pune doar grasime, mai ales daca nu faci sport deloc.
2. Cat despre problema cu parul, cel mai probabil este cauzata de stres sau alimentatie proasta. Incepe sa mananci sanatos si nu mai gandi negativ si o sa vezi imbunatatiri. Poti sa iei si vitamine daca doresti special pentru chestia asta, dar cred ca intai ar fi recomandat sa iti pui mentalul la punct si alimentatia.

| Smmo a răspuns:

O sa iti revii incet-incet. Ca sa iti creasca pofta de mancare, ia niste multivitamine si minerale si mai bea cate un ceai. Mananca variat, cu ceva mai multe oua, unt, carne, branza, iaurt/sana (pentru durerile de stomac) decat de obicei.
Parul este hranit de proteinele si aminoacizii din alimentatie, daca vrei, poti lua si niste suplimente pentru cresterea parului.
Senzatia de frig se accentueaza cand esti mai slab.
Daca ti se pare ca esti deshidratata, poti incerca sa bei mai multe lichide sanatoase.
Daca ai tu impresia ca esti prea grasa si de asta te-ai pus pe slabit, nu este cazul. Erai bine si la 60 de kg, chiar mergea sa fii mai grasuta. Daca iti mai vin ganduri din astea vorbeste cu cineva, fie un parinte, o prietena, fie un psiholog, un nutritionist.
https://www.calculatoare-utile.ro/calculator/greutate-ideala

| Skarr a răspuns:

Am mai vazut oameni care zic ca mananca mult si de fapt abia mananca.
Vorbeste cu un doctor, terapist.
Si daca ai avea anorexie se poate trata.
Dar cu ajutor si research nu singura de capu tau ca asa nu faci nimic.