| Alexxanndru a întrebat:

URGENTA! Salut TPU, am o problema destul de grava(zic eu). Ieri pe la 2-3 dupa amiaza m-a intepat in degetul de la picior o albina ( acul ramasese infipt).Am scos acul si am dat cu sare si am frecat cu patrunjel.Toate bune si frumoase..pe loc mi-a trecut durerea, chiar si mai tarziu, dar a inceput sa se umfle degetul si usor usor si deasupra.Am pus comprese cu apa pana m-am culcat.Cand m-am trezit parea a fi dat foarte putin inapoi.dar a trebuit sa ma incalt cu tenesi si sa merg sa dau examenul x_X. Acum am piciorul busteam pana aproape de glezna, iar degetul in care m-a intepat este tare cand apas si zvacneste.Acum stau cu el intins si cu compresa cu apa rece.Cand o sa imi treac? sad Este neaparata nevoie sa merg la medic? ce as putea sa fac sa se desumfle..Am citit pe net ca incepe sa se dezumfle a 3-a zis dupa ce te-a intepat...asa e? Sa merg aculm la medic sau sa astept sa vad cum e maine?

Multumesc mult de tot! :*

DAU FUNDA! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Krixxus a răspuns:

In mod normal la o intepatura de albina se umfla o parte mica in jurul intepaturi, depinde de cat de tare sau moale e zona afectata...
la tine se poate pune problema de o alergie, deci mai bine ai merge la un doctor decat sa faci experimente pe tine si sa vezi ce se intampla...

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Depinde cat de sensibil esti la veninul animalului sau insectei respective. eu am 7 intepaturi de viespe in ceafa ca mi-a intrat in casca moto si m-a facut praf. pana am oprit sa imi scot casca mi-a facut ceafa de tigan laughing. dar nu s-a umflat. totul e legat de rezistenta corpului tau la substanta straina injectata. desi daca s-a dus atat de mult ar trebui sa te bage doctorul pe antiinframatoare si antibiotice. tatal meu a fost ciupit acum vreo 6 ani de un barzaune (sau in engleza hornet) si de la intepatura din laba piciorului s-a umflat pana la genunchi. si a urmat vreo 10 zile de tratament antiinflamator + antibiotice + bai ale piciorului in ceai de pelin cu galbenele parca. ceva de genul.

| al3xander a răspuns:

Si pe mine cand m-a intepat o albina la picior am stat cu el umflat 3 zile si dupa mi-am revenit. problema poate fi ca sunt si unele persoane alergice la venin si pot intra in soc anafilactic si sa se ajunga chiar pana la moarte. nu e cazul tau, tu acum trebuie sa astepti pana cand elimini veninul din organism.

| AlexandraCris a răspuns:

Hey! Eu as zice sa nu mai stai pana maine. Te poti duce la urgente si iti zic cei de acolo ce sa faci. Daca ai incercat cu comprese, cu sare si cu alcool, atunci singura varianta ar fi sa mergi la medic.

| Lyra a răspuns:

Ar trebuii sa mergi la medic ca dupa te trezesti cu vreo minune.

| Th3GreeNDolaR a răspuns:

Daca nu te-a mai itepat niciodata o albina asta e normal si stai 3 zile in pat si sa nu il miti prea mult. Daca ai mai fost itepata inseamna ca trebuie sa mergi imediat la doctor. Funda?

| Misterygirls a răspuns:

Mergi acum la medic, poate o sa iti faca ceva si o sa iti treaca decat sa stai sa astepti.In ceea ce priveste sanatatea nu e ok sa risti, deci mergi acum la medic! Sper ca te-am ajutat.Insanatosire grabnica! Fundita? :*