| Sweet111 a întrebat:

Urgentt.cum sa scap de febra dureri de git si de cap! trebuie sa ma lecuesc pina mine macar cit de cit.
Ma doare tare capul si dupa cap si am febra si dureri de ghit!
Ce spuneti de asta...
Credeti ca e un virus?
Daca da cum sa scap urgent? (numai fara medicamente ca beu si nu-mi ajuta la nimic)sad
Va rogg fundita desigur!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Susana a răspuns:

Draga bea ceai din multe componente naturale de exemplu:
-Pojarnita; Macies; Romanita; Floare de salkim; Floare de tei; Floare de soc;
Dar cel mai mult te va ajuta:
Sa te duci la viceu sa faci pipi intr-o bankuloaika (daca va fi putin le spui si parintilor, fratilor, surorilor)sa faca si ei pipi in bankuloaika.si apoi sa o pui la fiert...si cind va fierbe in klokote o i-ai l lesi putin sa se raceaska si apoi beai.te va ajuta.Bafta.Funda?big grin

4 răspunsuri:
| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Niste leacuri naturale:
-- infuzie cu musetel, facuta atat dimineata cat si seara
- bea ceai de trei ori pe zi, si de fiecare data adauga o lingura de miere si o felie de lamaie
- maninca multe fructe
- supele calde sunt obligatorii pentru fiecare seara
- plantele marul-lupului si coada-soricelului se fierb impreuna in 250 ml apa, solutia se lasa la racit si se face gargara de 3 ori pe zi
- se mai poate prepara ceaiuri de scortisoara, flori de soc, cimbrisor, busuioc, macese
- agentii anti-inflamatori din ananas ajuta foarte bine la vindecarea durerilor de gat; bea un suc natural de ananas la fiecare masa, ajuta
- pentru a grabi vindecarea poti sa aplici o pelicula de uleiuri vegetale in zona gatului.
sau poti mult mai simplu :
-culegi niste musetel daca s-a facut sau cumperi plicuri cu musetel.dar sa nu fierbi planta, caci poate deveni otrava, producand diaree si varsaturi.
-poti sa iti faci un ceai cald cu miere si menta, (strepsils nu poti lua? este eficient) si strepsils dac poti, iar dupa ce ai baut stai in pat sub plapume, pana transpiri. dupa aceea te schimbi mai gros sa nu racesti si faci asta de mai multe oripe zi, pan iti trece.
succesc :* si insanatosire grabnicasmug pupykutz:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.pai bea un ceai cald cu ce aroma vrei doar sa fie cald.stai in pat si fa o baie calda, si poti sa ei totusi un sirop dar daca nu iti plac medicamentele fa ce ti-am sctis mai sus:X:*

| Cosmin_5281 a răspuns:

Nu este nici un virus este o virozaoh go on. Pai incearca sa iti pui cartofi incalziti la gat. Sa bei o cana de ceai caldutz iar apoi sa iti pui o compresa cu apa rece pe frunte. Si iti va trece cel putin asa am facut eu si a mers happy. Sper ca te-am ajutat. happy

| Susana a răspuns:

cel mai mult te va ajuta:
Sa te duci la viceu sa faci pipi intr-o bankuloaika (daca va fi putin le spui si parintilor, fratilor, surorilor)sa faca si ei pipi in bankuloaika.si apoi sa o pui la fiert...si cind va fierbe in klokote o i-ai l lesi putin sa se raceaska si apoi beai.te va ajuta.Bafta.Funda?big grin