| 000iasmina000 a întrebat:

Urmeaza sa imi pun aparat dentar dar imi cam este teama de niste aspecte. Mi s-a spus ca am inghesuire (una mai urata) si ca ar trebui extrasi cativa dinti (momentan nu stiu cati) si unul de lapte puternic cariat. Aici imi cam displace ideea. Stiu ca nu prea are nici o treaba dar nu este un cabinet particular si de aici imi pornesc mii de idei (se grabesc sau ceva de genul). Nu este vorba ca ii subestimez dar pur si simplu imi este teama. Eu stiu ca ei au ani de studii si de experiente in spate dar este vorba de dantura mea (da, aici apare si o forma de egoism) si odata scosi acei dinti ei nu prea pot fi inlocuiti. Plus ca eu am stat 6 ani cu o dantura neplacuta si m-am simtit foarte neplacut. De aici mi s-a tras si o usoara timiditate deoarece incercam sa nu vorbesc sau sa ma apuce rasul. In toamna incep si liceul sima simt si mai speriata.
Vreau doar sa aflu mai multe pareri asa ca impartasitimile, in mod special cu extractia dintilor. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CorneliaC a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci mari griji. Daca trebuie sa ti-i scoata, inseamna ca medicii stiu ce trebuie sa faca. Nu trebuie sa-ti fie frica de nimic.

| Cipiii a răspuns:

Stiu cum este. prin asta trec si eu in momentul de fata. Imi era frica nici nu voiam sa aud de dentist. Dar am realizat ca nu am de ce sa imi fie frica. Acum recent mi-am terminat de facut dintii si mi-am pus aparatul. Totul e ok. Tu stai linistita ca nu se intampla nimic grav.winking O sa iti faca o dantura minunata.winkingbatting eyelashes

| pisicmic23 a răspuns:

Nu e nimic de ingrijorat, stai linistita. Daca iti extrage 2-3 dinti, asta ca sa aiba loc ceilalti sa se indrepte. Iti face anestezie cand ti-i scoate, oricum. Si daca iti trebuie aparat dentar, mai bine iti pui acum, pentru ca pe la 18 ani o sa-ti creasca si maselele de minte si o sa trebuiasca sa astepti mult si bine si sa ti-l pui mult mai tarziu. Asa ca stai linistita si mergi si-ti pune aparat dentar, chiar daca nu e cabinet particular, nu se joaca cu dantura cuiva si oricum au tot interesul sa vii tot acolo dupa aceea, pentru ca trebuie sa platesti pentru schimbarea elasticelor in fiecare luna. Good luck!