| TanyaTania334 a întrebat:

Buna TPU! Am si eu nevoie de un sfat in legatura cu "problema mea dentara". Eu am dintii de jos mici si putin inghesuiti iar unul dintre canini e putin in spate de restul dintilor dar nu ma deranjeaza absolut deloc, nu am nicio problema cu dantura mea si pentru felul in care arata deoarece sunt dinti ingrijiti. Astazi am fost la dentist, dupa muulti ani pentru ca voiam un detartraj si doamna doctor tot imi spunea ca imi trebuie neaparat aparat dentar, ca la 40 de ani s-ar putea sa nu mai am dinti si ca voi avea dureri ingrozitoare. Din 40 de min cat a durat detartrajul tot imi spunea de chestia asta si m-a speriat foarte tare. Mie una nu imi plac deloc, le detest aparatele dentare pentru felul cum arata. O alta problema o am cu faptul ca multi din jurul meu au avut aparat dentar iar dantura lor nu arata dupa nicidecum bine! E aspectul ala "prea aliniat" "prea de gard" care mie una nu-mi place. Ceea ce imi da de gandit este faptul cu ceea ce a spus doamna doctor..cum ca as avea dureri foarte mari la o varsta mai inaintata si nu stiu ce sa fac,dar clar nu as purta aparat dentar. Ce ma sfatuiti sa fac? Are dreptate doamna doctor? Si apropo, m-am simtit extrem de prost cand mi-a spus doamna doctor ca sunt niste dinti foarte foarte incalciti(ceea ce poate ca sunt din punctul ei de vedere) si ca sunt urati, citez :"ai niste dinti foarte urati si incalciti dar macar nu ai carii" "te-ai obisnuit tu cu ei asa dar e o dantura cam urata". Si vreau sa spun ca eu una chiar nu o vad asa si nici cei din jurul meu nu mi-au spus niciodata lucrurile astea si nu am avut pana acum si nu am complexul asta deloc

1 răspuns:
| Vântulalb a răspuns:

Stai linistita, nu te agita. Isi cauta client.
La ce preturi au, ma mir ca le mai calca cineva pragul. Cat te-a costat detartrajul de exemplu?
Gandeste-te ca moda aparatelor dentare nu are multi ani. Inainte de 1990 nimeni nu purta asa ceva. Nici nu existau. Si totusi oamenii au ajuns si la 80 de ani cu dintii lor. Nu toata lumea. Dar majoritatea. Depinde cum si i-au ingrijit, de rezistenta osului, etc. Dar nicidecum de "incalceala". Repet. Tipa isi cauta client. Ca un aparat din ala e enorm de scump.