Întrebare recomandată | Natsuki a întrebat:

Usturoiul este bun pentru gripa? Eu sunt foarte racita, isi mai face efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihai0101 a răspuns:

Inca din antichitate este cunoscut si recunoscut ca MEDICAMENT

Sub formă de aliment pur, usturoiul este cel mai puternic antibiotic din lume. Germenii de răceală, gripă au viroză nu au șanse de supraviețurire în prezența sucului său. În același timp, combate infecțiile și degajează bronhiile, sinusurile și plămânii.

Este un atiseptic puternic în infecțiile la ochi, nas, gât și urechi, dar are efect curativ și asupra bolilor cronice ale aparatului respirator superior.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

ÎNVINGE GERMENI DE CARE PENICILINA NICI NU SE ATINGE

In 1948, dupa ani întregi de cercetari, oamenii de stiinta au confirmat, în sfârsit cu fermitate, "puterea de penicilina" a usturoiului, izolând diversele substante din el. Alliina, prima substanta izolata, avea efect contra germenilor care cauzeaza intoxicatia cu salmonella, dizenteria si contra stafilococilor care provoaca furunculele si ulceratiile purulente ale pielii"
La fel de eficienta era si împotriva streptococilor, care cauzeaza scarlatina, difteria, erizipelul, inflamarea învelisului inimii (febra reumatica). Allicina, un alt ingredient, înfrunta conjunctivita (infectia ochilor), putrefactia (descompunerea mâncarii în alimente si în intestine), febra tifoida, holera si TBC.-ul.

De atunci, în usturoi s-au gasit multe alte substante importante. Germaniul nutritiv, cu efect anticancerigen dovedit, face parte dintre ele. De fapt, usturoiul este una dintre cele mai bogate surse de germaniu si seleniu organic (vital în prevenirea bolilor de inima si a multor forme de cancer). Ajoena este o substanta care "dilueaza" sângele, astfel prevenind cheagurile potential periculoase. Când animalele de laborator au fost hranite cu o singura doza din acest ingredient al usturoiului, cheagurile de sânge s-au redus cu suta la suta, timp de douazeci si patru de ore. De asemenea, ajoena actioneaza contra a doua tipuri de ciuperci: una care e adeseori prezenta în canalul extern al urechii, si o alta care cauzeaza Candida si vaginita.

Usturoiul are peste o suta de compusi ai sulfului cunoscuti. Acesti compusi ai sulfului sunt cei care-i confera usturoiului puterea sa de a lupta contra bolilor, ajuta la reducerea tensiunii si a nivelului de zahar din sânge, alunga astma si bronsita, îmbunatatesc circulatia si functiile inimii, previn cancerul si ajuta organismul sa se debaraseze de toxinele periculoase.

(Allium sativum) este o plantă comestibilă, utilizată ca aliment și condiment. În medicina populară este considerat, alături de ceapă, un adevărat medicament, datorită conținutului bogat de vitamine și substanțe minerale. În Egiptul antic și în timpul romanilor, usturoiul era cunoscut ca un mijloc preventiv al bolilor contagioase. Ulterior s-a stabilit că efectul usturoiului, în combinație cu mierea de albine, sau alte produse naturale, este benefic în prevenirea sau ameliorarea bolilor cardiovasculare, a tulburărilor digestive, sau a pneumopatiilor. În afară de efectul antimicrobian, are și un efect antihelmintic (contra viermilor intestinali).

9 răspunsuri:
| TMAIGL a răspuns:

Cu Injecții îți trece cel mai repede Raceala laughing)

| Bota_Valentin_1991 a răspuns:

Se spune ca da usturoiul este un anitibotic natural, dar este bun pentru o gripa usoara nu trateaza gripele severe, acolo este vorba de tratament medicamentos prescris de medicul specialist. Usturoiul mai creste si imunitataea organismului in perioadele reci si trateaza afectiunile de la nivelul aparatului respirator,

| Sniperw0w a răspuns:

Usturoiul este un mit ca poate ajuta dar in unele momente are efecte.

| HLucian a răspuns (pentru Sniperw0w):

Prietene,daca usturoiul este un mit atunci trandafirul e o leguma. Te rog sa te informezi corect inainte sa raspunzi. Usturoiul e printre cele mai puternice medicamente naturale. Consumul regulat de usturoi te tine departe de raceli sau gripe.

| ElenaFlorinaX a răspuns:

Tu foloseşte usturoiul, pentru ca ştim cu toţii că ne ajută în multe cazuri. Nu exclude să mergi la un doctor si sa urmezi un tratament.

| Annasm1399 a răspuns:

Da,dar din cate stiu el actioneaza cand e o raceala mai usoara. Nu iti pune increderea si mai bine ia niste medicamente sau "leacuri babesti"

| Natsuki explică (pentru Annasm1399):

De fept a fost cel mai bun medicament aproape mi-a trecut raceala si nu am luat decat 2 zile 3 bucati happy si mie ar fi trebui sa ma tina cateva saptamani