| nuspuncinesunt2 a întrebat:

Va implor... Ajutati-ma!

Clipe frumoase,amintiri,secrete,povesti de viata, glume, rasete...Sunt pe cale sa fie spulberate. Sa fie distruse.
Sunt pe cale sa ramana doar niste amintiri,pastrate intr-o cutiuta, in creierul meu.
Conversatiile...vor fi doar niste mesaje.
Totul va ramane o amintire placuta, dar va ramane la mine.
Singura persoana care mi-a fost alaturi in viata, e pe cale sa ajunga departe.E pe cale sa ajunga in locul de veci.E pe cale sa ma lase singura pe lume.
Un om a intrat cu masina in el...Era sa-i ia viata.
Cel mai bun prieten al meu e spital. Internat.
Stau si vorbesc cu el, de teama ca maine sa nu fie prea tarziu.
Are nevoie urgent de sange. Grupa AB.
In familie nu are pe nimeni, nici cunostinte.
E pe moarte. E pe cale sa plece, sa ma lase singura aici, fara prieteni.
Va rog! Ajutati-ma! Faceti o fapta buna! Daca aveti grupa Ab sau aveti cunostinte sau rude...Va rog! Va implor! Nu il puteti ajuta cu o mica donatie?
Va rog! Nu il lasati sa moara.
Puteti face o fapta buna... Puteti salva viata unui om. Puneti-va in locul lui! Si al meu! Si al familiei!
Mie mi-e frica ca o sa-mi pierd singura persoana cu care ma intelegeam.Mi-e frica ca o sa pierd toate clipele frumoase cu el. Mi-e frica ca totul o sa ramana doar o amintire. De care nu ma voi mai putea bucura. Ci de care voi plange.Mai tare decat o fac acum.
Nu vreau...Nu vreau sa pierd totul.

Lui ii e rau, crede ca astea sunt ultimele lui clipe. Stam si vorbim cu speranta ca vom putea si maine, si ca nu va fi prea tarziu.

Familia lui e disperata.Singurul copil pe care il au...Sa il piarda? Ganditi-va ca e copilul vostru.

Nu ne lasati asa...

Nu vreau ca in loc sa ma duc la el sa vorbim, sa facem ceva, sa iesim, sa trebuiasca sa ma duc cu un trandafir, intr-un loc pustiu. La un cimitir, unde tot ce voi mai vedea va fi numele lui scris, data nasterii si data plecarii.
Nu ma lasati asa.
Va rog! Are nevoie de cel putin un litru de sange de grupa AB.
Daca punem toti, mana cu mana si reusim sa strangem macar jumatate de litru sa il tinem in viata mai mult si apoi inca putin sa stiu ca atunci cand o sa ies, nu o sa ies plangand.
Sa stiu ca o sa ies in haine viu colorate, cu un zambet pe fata. Nu in niste haine negre cu niste lumanari in mana.
Oferiti-i o sansa la viata. O sansa. Lui la viata, mie la fericire, familiei la singurul lor copil, iubitei sale la o viitoare familie...

Nu-l lasati asa.
Va rog! Va rog.
Va-va rog...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si daca doneaza cineva sînge dar organismul lui numai poate rezista doneaza degeaba, iar Dumnezeu interzice clar in Biblie transfuzia de sînge, sîngele este viața.

| nuspuncinesunt2 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Biblia si Dumnezeu. Dupa el e mai bine sa moara 5 oameni cand ar putea ca mai multi sa doneze si sa traieasca toti?
Nu as vrea sa ai si tu nevoie de donatie de sange.
Si daca ai avea, sper sa vezi cat de urat si dureros e sa fie o seara in care vorbesti cu cineva drag.Si nu stii daca e pentru ultima oara, sau daca te mai trezesti urmatoarea zi.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Întradevar ai o situatie disperata te inteleg cum s-a intamplat accidentul? Si prietenul tau era pieton sau era in masină? Iar medicii ce spun nu au ei sînge pe stoc? Spitalul trebuie sa aibă stocuri de sînge pentru situatii urgente ca in cazul tau. La ce spital este?

| nuspuncinesunt2 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Era in masina...Conducea cu 70km/h, iar un alt om, care mergea cu 150km/h a intrat in el.Omul asta se grabea acasa, nu se mai duse la parintii lui de mult timp.
Si prietenul meu era in masina.
E la un spital din Iasi, medicii nu au nimic pe stoc, are nevoie urgent de donatii de grupa AB...

| Catrice a răspuns:

Nașpa.

| 1234568807 a răspuns (pentru Catrice):

Ce raspuns laughing

| Catrice a răspuns (pentru 1234568807):

Ești nașpa.

| 1234568807 a răspuns (pentru Catrice):

Ce?

| Catrice a răspuns (pentru 1234568807):

Ești. Nașpa.

| 1234568807 a răspuns (pentru Catrice):

De ce sunt naspa?

| Catrice a răspuns (pentru 1234568807):

Ca asa zic euwinking

| 1234568807 a răspuns (pentru Catrice):

Ok, ce pot sa mai zic

| Catrice a răspuns (pentru 1234568807):

Ca o sa lucrezi sa fii mai puțin nașpahee hee

| 1234568807 a răspuns (pentru Catrice):

Hai ca incep laughing

| 1234568807 a răspuns (pentru Catrice):

Ma apuc de lucrat laughing

| Catrice a răspuns (pentru 1234568807):

Super,aștept sa vad rezultatele, poate te promovez la rankul de servitor al meu.hee hee

| 1234568807 a răspuns (pentru Catrice):

Haha ce gluma

| isemilia a răspuns:

Nu pot dona (varsta, greutate si o boala de sange), imi pare rau, dar pune un anunt pe grupurile de donatii online. E lipsa de sange, insa daca cineva doneaza, indiferent de unde e el / ea sange, indiferent de grupa persoanei (chiar daca nu sunt compatibile deloc) si spune numele persoanei pentru care doneaza atunci persoana pentru care s-a donat va primi in baza unei hartii de la centrul de donatii sange din grupa sa. Nu va primi sangele donatorului, ci sange care i se potriveste lui. (Asadar poti dona si tu / familia sa daca puteti, chiar daca nu aveti aceeasi grupa, el va primi din grupa sa, dupa ce medicul de la spitalul in care e internat depune o cerere insotita de dovada faptului ca s-a donat pentru amicul tau. Din nou, NU trebuie sa fie aceeasi grupa, ci trebuie doar sa se doneze si sa se spuna la centru ca e pentru un anumit om, astfel el va primi din grupa sa).
Ps. Poti incerca sa mergi la centru si sa vezi daca ii poti convinge pe donatorii ce fac asta in general sa spuna ca este pentru amicul tau sangele.

| nuspuncinesunt2 explică (pentru isemilia):

Nu mai pot face nimic...A intrat in coma...Acum a murit.M-a parasit.M-a lasat singura aici.Acum vreau doar sa mor, sa dispar

| isemilia a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Condoleanțe, imi pare rau.

| Smolbean a răspuns:

Poți sa donezi orice grupa. Menționezi ca e pentru cutare. Spitalul ii va da gurpa necesara. Trebuie doar sa donezi, dacă ai grupa, cu atât mai bine. As dona și eu, doar ca nu au greutatea necesara pentru a face acest lucru.
Curaj, o sa fie bine!?

| nuspuncinesunt2 explică (pentru Smolbean):

E pe moarte.Stam,vorbim si plangem ca niste prosti.E in spital.Ne e teama ca e ultima data.Nu vreau sa plece. Grupa AB.Atat are nevoie...Sange...
Ma inec in lacrimi.

| Salontanul a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

In primul rand acesta nu este un site de anunturi ci este pentru intrebari. Faptul ca tu ai o problema nu inseamna ca sa-i jignesti pe altii ("... vorbim si plangem ca niste prosti."). e treaba ta cum te simti tu dar nu-i face pe altii prosti. Apoi nu stim daca este adevarat ce spui. In final eu, daca sunt din N-V tarii, donez la Salonta. Cine crezi ca va duce sangele la Bucuresti sau de unde esti tu? Nu spui nici de unde esti si nici cum se numeste respectivul. Cum crezi ca vom face? Trebuie sa vorbesti pe site-uri din zona ta, sau pe Facebook cu prietenii din zona, si nu-i mai jigni pe altii. Mai mult, AB IV este primitor universal si medicii de la spital se vor descurca cu spitalele din zona. Am fost si eu in situatia asta si m-au ajutat cei din jurul meu nu altii.

| nuspuncinesunt2 explică (pentru Salontanul):

Nu am jignit pe nimeni... Pune-te in locul meu.Nu avem pe nimeni cu grupa AB.El e din Suceava, a fost internat de urgenta la Iasi...
Speram ca sunt oameni care pot ajuta...Nu am vrut sa jignesc.
Si daca ati fost in situatia asta, inseamna ca stiti cata durere pot avea in suflet.
Nu vreau sa imi pierd cel mai bun prieten.
Nu vreau sa raman doar cu amintiri.