| valentina_2642 a întrebat:

Va multumesc pentru sfaturi.pe mine ma macina problema asta pentru ca o am de aproape 3 ani. am mers peste tot, la psihiatru, psiholog. am avut o perioada cand imi revenisesm.ma stresez foarte mult.am o frica de somn

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Scândură a răspuns:

Buna! Deci si eu am avut fix aceeasi problema! Nu vroiam sa adorm, imi era frica! Tin minte ca tot repetam asta si imi era frica sa adorm, ma chinuiam sa raman treaza.
Problema mea s-a rezolvat de la sine, am adormit mai multe nopti la rand, am avut vise frumoase si am vrut sa continui sa dorm.
Cand esti in pat, gandeste asa: " La ora asta, nu am altceva de facut, asta e ora la care toata lumea doarme, voi dormi cateva ore, nu exista posibilitatea sa nu ma trezesc, peste cateva ore ma voi trezi si va incepe o noua zi!"'
Sa vezi ca te va ajuta! La mine a disparut problema, ca deja de mult timp o aveam, si cred ca m-am maturizat si pur si simplu am acceptat soarta, nu se poate sa continui asa, nu poti sa nu dormi, nu vei avea energie si vei fi mereu obosita! Nimeni nu te poate scuti de somn, e ceva ce trebuie sa accepti, sa accepti ideea ca tebuie sa dorm, asa face toata lumea si nimeni nu a patit nimic! Nu e asa de mult, sunt doar cateva ore, iar cand te vei trezi nu mai trebuie sa dormi pana seara!
Sper ca te-am ajutat, mi-ar placea sa mai imi trimiti mesaje private despre problema ta, sa incerc sa te mai ajut, si sa-mi spui daca ai rezolvat ceva, si eu am trecut prin acelasi lucru!

| trifescugabriela a răspuns:

Am mai cunoscut persoane de genu! Sincer nu am o solutie pentru asta dar am o teorie, e pos sa iti fie frica de somn din cauza unui cosmar mai vechi pe care nu ti-l amintesti! Incearca sa bei seara niste lapte sau bea un ceai sau fa-ti o baie inainte de culcare sau fa-ti un medalion indican care sa atraga cosmarurile ori daca nu pune parfum de iasomie (lumanari cu miros de iasomie) in camera si te va ajuta la relaxare ai sa vezi adormi imediat si fara frica!