| Meeee2 a întrebat:

Am fumat iarbă și a fost foarte tare doar că doua zile imi era greata si aveam o stare de moleseala ciudata si radeam incontinuu... Cred ca am gasit solutia pentru stres dar nu, ceva ma macina ca stiu ca nu e bine, ce fac?
Am 18 si nu reusesc sa imi gasesc o prietena si nici nu stiu daca cineva ar sta cu mine, nu am curaj, nu stiu sa vorbesc cu o fata si sunt prost de fel si fricos in situatii dificile. Nu am reușit să trec peste traumele copilariei mele cu scandaluri in familie si am mers la psiholog si psihiatru dar nu am ce face... Daca e cineva care ar vrea sa ma ajute cu un sfat o vorba buna? Apropo la mulți ani

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Psihologul și psihiatrul nu pot trăi in locul tău, viața ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Traumele din trecut.
Mănânci azi și bei mâncarea de ieri?
Dar aerul, tot de ieri?
Te gândești în fiecare moment la trecut?
Nu.
Ți-au rămas pe spate urme de curea cu care ai fost bătut?
Nu.
Când te plicisești seara, pune videoclipul cu traumele.
Ziua trăiește clipa.
Și la 24 de ani mai eram ca tine. Mi-a trebuit o jumătate de oră să strâbat 50 m ca să fac curte unei fete.
Crezi că la cei ce luptă pe front acum, când șuieră gloanțele pe lângă ei și explodează grenade nu le e frică. Crezi că dacă le e frică, le transmit la dușmani, vă rog trageți mai cu milă, că mie mi-e frică? Nu, trag și ei.
Frica se învinge acționând, nu povestind că ți-e frică.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la alt consult psihiatric, continui tratamentul, ai răbdare mai multa cu tine si nu uita ca la consilierele psihologice, răspunsurile nu se găsesc peste noapte!