| SuntFataInPlm a întrebat:

Va rog, ajutati-ma, am facut cea mai mare greseala (care o regret enorm) din viata mea pentru ca am luat supradoza de paracetamol de 2 ori, cum pot elimina supradoza din organism fara sa ma duc la spital, a trecut 3 saptamani de la prima supradoza de paracetamol, si am mai luat una acum 5 zile. Am luat 9 pastile, la amble cazuri. O sa merg la psiholog si biserica, sunt in depresie. Dar sper ca nu raman cu sechele sau probleme la ficat.
Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu te ingrijora nici în privința stării tale sufletești, căci nu există problemă care să nu aibă soluție. "La Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putință" ne spune si azi ca si în trecut, Domnul Isus.
Spune Lui problemele care te apasă. Este un privilegiu si o onoare pentru noi să ne plecăm genunchii înaintea bunului nostru Tată ceresc. În singurătatea ta, în gând sau cu voce tare, varsă-ți sufletul înaintea Lui. Mântuitorul nostru spune: "Pe cel ce vine la Mine, nu-l voi izgoni afară." Si în altă parte: "Veniti la Mine toti cei truditi si împovărați, si Eu vă voi da odihnă." Nu vei găsi in toata Scriptura ca cineva sa vi venit la El si sa nu fi fost vindecat -atât spiritual cat si fizic. Prinde-te de El ca unică soluție a ta. Si cum am spus si mai devreme, nu ignora nici medicul, deoarece medicina este darul lui Dumnezeu pentru noi, pentru această lume bolnavă.

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Bea lichide multe cred ca de 5 zile au iesit pastilele si si-au pierdut efectele
Ceea ce faci tu necesita ingrijire medicala si consiliere.
Deci nu te juca cu a ta sanatate!
O zi buna sa ai si multa sanatatehappy

| anonimg a răspuns:

Nu ignora medicul. Este cel mai în măsura să te trateze.

| anonimg a răspuns:

Un balsam pentru suflet este si cartea "Calea către Hristos" scrisă de Ellen White. O găsești în tot internetul, în orice format posibil, căci este scrisă în peste 200 de limbi.

| Fatamuntilor a răspuns:

Probabil pastilele au fost eliminate pe cale naturala, dar efectele se vor vedea in timp.
Ar fi cazul sa discuti cu medicul tau de familie despre acest lucru, el stie cel mai bine unde sa te trimita si ce da faci.
Dar inainte de asta vorbeste cu mama ta.

| SkyPilot a răspuns:

E oricum prea tarziu, a fost metabolizat, nu ai murit, esti OK. Ar fi bine sa micsorezi doza zilnica si sa iti protejezi ficatul pe toate caile posibile.

| ileanaurs a răspuns:

Omg,9 pastile...eu zic sa fugi la doctor, ca aici pe TPU nu te consulta nimeni! nu iti spun cu rautate, dar doamne fereste daca pateai ceva nu cred ca mai stateai sa intrebi lumea pe net ce e de facut si erai direct la spital.probleme daca nu ai avut atunci dupa administrare nu cred ca mai ai acum, ficatul tau e ok daca a suportat supradozaj.