| giuliaelena666 a întrebat:

Urgent!
Am fumat timp de vreo 2 saptamani iar acum ma doare stomacul de la tutunul tigarilor, cum sa putea sa scap definitiv de durere? Nu vreau ca parintii mei sa afle ca am fost foarte prost si am fumat(greseala pe care o regret enorm). Acum nu am mai fumat de 3 zile de loc deoarece am decis sa ma las,daca merg la spital nu vreau sa afle parintii ca am fumat, cum pot scapa de durere va rog ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
E putin probabil sa fie din cauza tigarilor, cum si sa-si dea seama cineva ca ai fumat dupa doar doua saptamani.
Nu trebuie sa stie nimeni ca ai fumat, le spui doar ca te doare stomacul!

| minrest a răspuns:

Da, este foarte posibil ca aciditatea, provocata de fumat, sa duca la o gastrita chiar si in numai doua saptamani. Deocamdata mai asteapta ca lipsa tigarilor sa iisi faca efectul. Daca insa vezi ca nu iti trece si mergi la medic, sa stii ca gastrita poate avea si alte cauze, poti sa nu spui ca ai fumat; sau, si mai bine, poti sa ii spui numai medicului.

| Donsavas a răspuns:

Ai răbdare. O sa treaca si gastrita asta. Sa renunți la fumat dacă nu vrei sa te alegi cu ulcer si sa ajungi pe masa de operație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CALMEAZA-TE! asa poti scapa de durere. nu ai fost sau nu esti prost pentru ca ai incercat, este ceva normal, uman. eu cred ca durerea ta de stomac este pe sistem nervos si te doare mai mult din cauza faptuli ca parintii tai ar putea afla, te stresezi mult, te agiti mult din cauza asta pentru ca poate iti este frica. este imposibil sa ajungi la gastrita, ulcer sau cancer stomacal in doar 2 saptamani de fumat. bea doar apa, mananca alimente usoare(orez, piure, abanane) si mergi la farmacie si cere ceva impotriva aciditatii(pacid).

| iamprettybored a răspuns:

Salut! Există posibilitatea să ai: cancer gastric, ulcer gastric, și multe alte boli gastro-intestinale care necesită operație sau cel puțin tratament de la un cadru medical calificat, deși există posibilitatea ca afecțiunea de care suferi tu să nu poată fi tratată.
Felicitări! Din cauza acțiunilor tale imature s-ar putea să îți fi afectat sănătatea în mod ireversibil happy
Faptul că regreți sau că spui că "ai fost prost" nu schimbă cu nimic situația. Poate că este timpul să afli că acțiunile tale au și consecințe happy
S-a dovedit științific că țigările pot cauza cancer încă de la prima inhalare.
În orice caz, țigările (extrem de toxice și dăunătoare pentru sănătate) combinate cu alți factori dăunători, cum ar fi consumul mâncarea nesănătoasă de tip fast food, insuficiența alimentelor sănătoase din alimentație (fructe, legume, nuci, semințe), deprivarea de somn și lipsa activității fizice, adesea duc la afecțiuni de sanatate, printre care și cele ale stomacului și ale aparatului digestiv.
Singurul lucru pe care îl mai poți face acum este să mergi la spital și să NU ascunzi durerile de stomac. Nu este necesar să le spui părinților tăi că ai fumat, este suficient să le explici că ai dureri de stomac și că vrei să te duci la medic. Eu te sfătuiesc să le spui totuși părinților sau cel puțin medicului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iamprettybored):

Nu mai speria copilu'! in urma a doar 2 saptamini de ''tabacco'' l-ai bagat deja la chirurgie?!

| Mihhhhhhhh a răspuns:

In fiecare dimineața ia câte o lingurița de ulei de măsline. Chiar dacă este rău încearcă sa îl iei. O sa îți treacă

| AnonImOO000 a răspuns:

Daca durerea nu dispare ar trebui sa mergi la un doctor... vorbeste cu parintele cel mai indulgent, care nu te-ar certa, si mergi la medic

| Coca_Marian_1984 a răspuns:

Cauta la magazine tip Plafar, ceai din planta numita "tortel" numita asa in popor, cauta pe google denumirea latina, prepararea e simpla, fierbi 200ml de apa si pui o lingurita de "tortel" in apa fiarta si acoperi cu ceva pana se racoreste pana poti consuma ceaiul (eventual poti strecura, dar nu e obligatoriu), recomandat de consumat neindulcit si pe stomacul gol, totul e de la stress dar si fumatul a "ajutat"...pentru moment,cauta in bucatarie niste bicarbonat de sodiu,inghite jumatate de lingurita din praful ala de bicarbonat si dai pe gat imediat o cana de apa ca sa ajunga in stomac dar sa te si clatesti in gura, cauta sa fii singur pentru ca vei avea destule gaze in stomac care le vei ragai imediat, bicarbonatul de sodiu este puternic bazic care ataca acizii din stomac, apoi incearca sa manci ceva usor imediat ce s-au linistit gazele din stomac in uma bataliei dintre acizii gastrici si bicarbonat, dar cauta si "tortel" in plafare. Succes!