| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati-ma nu stiu ce sa fac cu mama mea
cred ca are depresie nu stiu sigur
Cred ca i sau facut vrăji
spune ca o urmeste cineva ca azi o sa moară delireaza
Aceste simptome lea avut când a venit acum 2săptămâni dintr-un sat cu o prietenă au mers sa viziteze ceva cred ca prietena ei i-a facut ceva vrăji
E posibil?
Nu radeti va rog ajutati-ma sunt foarte stresata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Vrajile exista doar in cazul celor care le dau ''viata'' adica ajuns sa creada in ele. Automat ca atunci cand stai cu gandul acolo,orice ti se poate parea fermecat. Mama ta este stresata de gandul acesta nociv. Nu crede si tu in asta. Tu ai sa-i agravezi starea daca ii vei ''planta'' si ''creste'' in creier o asemenea idee bizara si falasa. E adevarat ca noi nu cunoastem prea multe despre viata, citind filozofie ti-ai da seama ca inca exista numeroase intrebari cu raspunsuri inexacte, variabile la care fiecare raspunde dupa cum a fost invatat sau chiar prefera sa creada. Cert este ca nimeni nu poate sa faca magie. Universul acesta este bine determinat de legile fizicii pe care nu le poate influenta nimeni, mai putin Cel ce a creat universul si ATAT iar cel care a creat universul, din cate vezi, este o fiinta foarte inteligenta care le-a facut cu ''cap'' si nu isi doreste sa ''bage bocancii'' in viata noastra. Tot ce vrea Divinul sau Dumnezeu de la noi este ca ai sa-i copii sa traiasca in iubire si independenti pe cat se poate de El. Ai grija de mama ta si ofera-i afectiune! Ea de asta are nevoie! Lipsa iubirii da viata ''umbrelor'' sau gandurilor negre care o duc la acest tip de nevroza numit depresie. Sanatate!

| mberleal354 a răspuns (pentru Donsavas):

Eu sunt in Romania
Matusa mea este cu ea si o ajuta
Dar nu intleg acum o luna era perfecta "normala' cum a fost intodeauna
de ce dintr-o data a inceput aceste episoade
Si ea spune ca i sa intins o cursa pe matusa mea nu o lasa sa vorbeasca la telefon deoarece spune ca e ascultata si ca are microfon spune ca nu are iertare de la Dumnezeu
si ca si-a omorat parinti dar nu este adevarat bunici mei au murit deoarece erau bolnavi si in plus cand au murit mama mea era in Italia

| Donsavas a răspuns (pentru mberleal354):

Mama ta se simte vinovata pentru ca nu le-a fost alaturi bunicilor tai. E normal. Ea a fost la distanta de ei si cum au murit amandoi, singurii ei parinti, se simte vinovata, chiar daca nu are motiv. Va accepta intr-o zi adevarul.

| Donsavas a răspuns (pentru mberleal354):

Nu mai trata problema ca fiind una de natura organica... spui episoade sau crize de parca ar avea epilepsie. Boala asta psihica o urmareste continuu dar ea se exteriorizeaza,izbucneste cand simte nevoia. Atunci o vedeti voi in criza cand ajunge sa spuna si ea ce are pe suflet. Nu o mai priviti in felul asta,e un copil,ca si tine,un copil care si-a pierdut parintii si copilaria. Munceste in strainatate, se epuizeaza psihic si fizic pentru a trimite un ban sau pentru a se intretine, chiar si cu sora ta acolo, ea nu este acasa la ea, nu mai are aceeasi viata linistita pe care a avut-o fiind alaturi de cei care au facut-o.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Astea-s simptome de schizofrenie, nu de depresie.
Nu exista vraji.

| Ara997 a răspuns:

Cel mai bine este sa te sfatuiesti cu ceilalti membrii ai familiei, adultii din jurul tau. Tu esti copil nu poti s-o ajuti.
E posibil sa aiba o cadere nervoasa, sau sa fie mai mult de atat, sa dezvolte un sindrom paranoid, nu o contrazi. are nevoie de consult si tratament de specialitate. ar trebui sa o vada un medic psihiatru.

| mberleal354 a răspuns (pentru Ara997):

Pai o ducem la psiholog
Mama mea nu esste in Romania este in Italia

| Ara997 a răspuns (pentru mberleal354):

In primul rand nu te mai stresa tu ca te imbolnavesti, esti inca copil si stresul asta nu-i bun. s-ar putea psihologul s-o directioneze catre un psihiatru, sa primeasca tratament adecvat. deci ea este sub observatie medicala totusi. calmeaza-te si pastreaza permanent legatura cu ceilalti adulti din familie.
multa sanatate!