| CreepyCrow a întrebat:

Va rog, AJUTOR!
azi dimineata mi-am gasit perusul mai infoiat dupa care era tot mai rece, l-am tinut intr-o soseta sa se incalzeasca si s-a mai incalzit putin, poate sa stea cat de cat in picioare dar pe bara nu, i-am dat ROMVAC COMPANY S. A. ERITROVIT, dizolvat cu apa si i-am dat printr-o seringa pentru ca nu poate manca si nu poate sa bea singur, apoi i-am dat un pic de ceai de musetel, si zeama de mere date prin razatoare, acum parca e mai bine, sta in cutiuta pentru ouale de perus, dar cand o vede pe perusica, imediat vrea sa mearga la ea, nu-l pun langa ea fiindca il bate, parca ar fi paralizat Doamne fereste
, tot azi dimineata am auzit ca perusica l-a batut, sa fie oare de la asta?
ce sa fac?
azi fiind 12 sept, maine incepe scoala, eu la scoala, maica-mea la scoala, taica-miu la scoala, dar el vine un pic mai repede acasa, sa-l chemam pe veterinar maine?
nu stiu daca o sa reziste pana maineworried
e baiat
s-ar putea sa fie raceala dar nu cred...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Jadis a răspuns:

Pai nu-l chema inca pe veterinar pana nu vezi cum se comporta. Pai in niciun caz nu-l mai tine langa perusica daca vezi ca il bate si ii agraveaza situatia. Pune-i in custi diferite. Vad ca l-ai rasfatat pe perusul tau cu atata mancare si e foarte bine. Continua tot asa si se va simti bine, apa curata, sa ii faci curatenie. Daca se simte tot asa, da cheama veterinarul. Si inainte sa pleci la scoala, pune-i apa curata si ceva de mancare ca sa-i ajunga perusului. Mult noroc happy

| CreepyCrow explică:

Ivana:
nu vrea sa manance, i-am dat un pic de mar, si a rontait un pic de patrunjel
nu prea poate sta pe picioare

| CreepyCrow explică:

S-a facut bine, multumesc pentru raspunsurihappy
va pupacesckiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sanse are un perus in libertate acum pe frigul acesta mia zburat pe geam din cauza lui mama, colentina, este verde si era mereu vesela si galagioasa mitzi sad0769008054

| FredFlintstone a răspuns:

Va rezista saracutul poate cuplu nu e compatibil de aia il bate gainusa big grin nu stiu ce sa zic dai cat mai multe fructe si daca nusi revine in catevazile dul la veterinar dar atentie ff mare

| Mihhaa a răspuns:

Nu-i mai indesa pe gat apa ceai si ce mai vrei tu,piseaza un galbenus de ou fiert pana se tansforma intr-o pasta si dai cu seringa pe cat, insa nu foarte mult, pune-l intro colivie separat, cred ca este bonav si poate lua si perusica boala du-te la farmacie si cumpara bronhipur produs de la sera, si nu- mai da pe gat decat manacare, apa va bea el, daca mananca nu-ti fa probleme va trai.

| adagio13 a răspuns:

Nu poti face nimic va muri la mine fix aceiasi istorie doar ca e femela si a murit dupa vreo 4-5 zile

| Andreea_Lungu_1995 a răspuns:

Imi pare rau de perusul tau dar singura cale e sa il duci la medicul veterinar.