| anonim_4396 a întrebat:

Va rog am nevoie de ajutor

Matusa mea din partea tatalui are 56 ani si m-a rugat sa pun o intrebare :ea nu doarme decat 2-3 ore pe noapte si a visat intr-o noapte ca ea se va chinui pana va muri,cateodata nu doarme din cauza durerilor de brate dar careodata nu are nimic si tot nu doarme. Ce tratament sa ia sau ce sa faca sa doarma, nimeni nu poate trai doar cu cateva ore de somn
Va rog ajutati-mastraight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa se duca la un doctor, pentru ca el v-a stii clar ce are, de nu doarme, si v-a stii ce sa-i dea.
Poate incerca inainte de culcare sa bea o cana de lapte cald, pe mine ma ajuta, sau o cana de lapte cald si sa puna niste miere in lapte, si asta ma ajuta mai mereu.
Visele sunt doar niste inchipuiri nu trebuie luate mereu in serios. Visul pe care l-a avut matusa ta nu inseamna 100% sigur ca ea v-a murii in chinuri, ci poate insemna mai mult, ca asta este un fel de a spune inconstientul ca de asta ii e frica matusii tale, ca ii e frica sa moara in chinuri si de aia, inconstientul a materializat aceasta frica intr-un vis.
Deci, sa incerce cu lapte cald, sau lapte cald + miere, poate bea si niste ceaiuri inainte de culcare, nu neaparat ceaiuri pentru nu stiu ce boli, doar ceai normal, cald, inainte de culcare, daca nu, sa se duca la un doctor.

| BIOO a răspuns:

Buna seara! Insomnia este o boala teribil de grea si aceasta ii poate afecta intreg organismul si poate fi chiar fatala, cauzandu-i decesul! Da-mi un mesaj pe lazarescu_constantin (id de messenger) si sa-mi dai mai multe detalii ca sa-i zic matusii tale ce program sa urmeze pentru cauza ei! Sanatate!

| andreeeeeeeeeeeeeee a răspuns:

Buna! in primul rand e nevoie sa mearga neaparat la un psiholog cu care sa vorbeasca despre visele ei, si cauza din care nu poate dormi, nu poate lua somnifere, pentru ca asta o va distruge mai mult, sa mearga neaparat, iar dupa ce isi rezolva problema te asigur eu ca ea se va simti mult mai bine, si va pute dormi normal.

| username_3216 a răspuns:

Cel mai bine e sa mearga la psihiatrie, un psiholog nu cred ca va avea prea multe de facut in cazul asta, depinde de cand are episoadele acestea si de multi alti factori pe care numai ea poate sa ii relateze in fata unui medic si el sa puna un diagnostic CORECT

| Cristina2024 a răspuns:

Eu ii recomand ceaiul de valeriana e foarte bun ca te linistete si poti dormi.

| Birta_Sorin_Ionut_1990 a răspuns:

Du-te la orice farmacie si explica-i.ea o sa iti recomande somnifere pentru matusa ta. cred ca o sa mearga varianta asta sigur va putea dormi ceva ma mult decat2-3 ore.