| MokaMidori a întrebat:

Va rog daca poate cineva sa ma ajute ca sa aflu si eu interpetrarea acestei biopsii:
38777-Adenopatii mediastinale laterotraheale dreapta.Masa de tesut adipos ce include un mic limfoganglion discret reactiv.
38778-Ganglion pretraheal.Limfoganglion cu histiocitoza sinusala;discreta antracoza;aspect relativ nespecific.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil, ganglionii de la gat pareau invadati de tumora (pe tomografie). Cei recoltati, insa, nu sunt. Trebuie sa tineti cont ca manevra de biopsie este una oarba: se alege cel mai accesibil ganglion care pare invadat si se examineaza microscopic. acest ganglion nu a fost, din pacate, invadat, dar asta nu inseamna ca alti ganglioni nu pot fi metastazati. Imi pare rau daca va spulber niste sperante, dar trebuie sa stiti un singur lucru: biopsia asta s-a dovedit neconcludenta, s-a incercat ceva si nu a iesit.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este vorba de doi limfoganglioni fara leziuni. Daca pacientul este suspectat de cancer pulmonar sau limgom, din pacate biopsia nu s-a facut de unde trebuie si rezultatul este neconcludent. Arata doar ca pe fragmentele examinate nu e cancer (dar sunt mici)

| MokaMidori explică (pentru Brigaela):

Biopsia s-a facut de la un ganglion de la gat, iar pacientul are la plamanul drept o tumoare de 5, 5 cm.I s-a spus ca pentru a afla ce fel de tumoare este la plamani trebuie sa-i ia din ganglionul de la gat.

| MokaMidori explică (pentru Brigaela):

Va multumesc foarte mult pentru ajutor.

| Brigaela a răspuns (pentru MokaMidori):

Cel mai probabil, ganglionii de la gat pareau invadati de tumora (pe tomografie). Cei recoltati, insa, nu sunt. Trebuie sa tineti cont ca manevra de biopsie este una oarba: se alege cel mai accesibil ganglion care pare invadat si se examineaza microscopic. acest ganglion nu a fost, din pacate, invadat, dar asta nu inseamna ca alti ganglioni nu pot fi metastazati. Imi pare rau daca va spulber niste sperante, dar trebuie sa stiti un singur lucru: biopsia asta s-a dovedit neconcludenta, s-a incercat ceva si nu a iesit.

| 23partyboy a răspuns:

O sa incerc sa iti explic cat mai simplu,antrocoza este o boala *** cronica provocata de inhalarea repetata(ani la rand) a carbunilor,o fac de obicei minierii(mai mult ca sigur),iar adenopatiile(ganglionii imflaamati) din jur contin macrofage(
celule imune care in mod normal "mananca" bacteriile, impuritatile) care la randul lor contin particule de carbune, aceasta histiocitoza este una benigna