| Noname_4058 a întrebat:

Va rog frumos am nevoie urgenta de ajutor! mi-au aparut niste bubulete albe in gura si ma doare foarte tare in gat, iar eu nu stiu ce sa mai fac cum sa scap de ele am vrut sa merg la medic dar am evitata cat se poate de mult datorita faptului ca ai mei nu au o situatie ft buna momentan:-~Funda rapida!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| loliiizza a răspuns:

Sunt aproape sigura de ceea ce iti voi spune pentru ca eu si fratele meu am trecut prin aceeasi experienta. Ai herpes in gat ( nici mie nu imi vine sa cred ca exista asa ceva, dar se pare ca da, cel putin asa au zis medicii din elvetia, pentru ca eram in vacanta cand m-am inbolnavit) si de.asta te doare gatul. Ia Zovirax si glicerina boraxata cu propolis si solutie pentru afte bucale ( nu am copiat de mai jos, dar asta am luat si eu). Sper ca am fost de ajutor. Succes. Funda?

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Extract de salvie-8lei,15 picaturi, la pahar normal. evita lactatele.

| express11 a răspuns:

Glicerina boraxata-3 lei sticluta

| bunny_6472 a răspuns:

Ar trebuie sa mergi la medic. nimic nu este mai important decat sanatatea, asa ca ar tai ar trebui sa te duca macar la un control. am vazut aceste "bubulete" albe intr-o carte asa ca ar trebui sa te duci la un medic

| vampiressa a răspuns:

Da ai afte.Stiu ca am avut si eu.Si mi-am dat cu glicerina boraxata.Eu luam si antibiotice ca ma dureau toti dintii.Aa ca mergi la farmacie si cere glicerina boraxata

| simona_5493 a răspuns:

Ai afte, mergi la farmacie si cumpara glicerina boraxata cu propolis, nu este scumpa sau cere farmacistei o solutie pentru afte bucale