| picolini a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati!sadSufar de atacuri de panica si de agorafobie(frica de spatiile deschise, atasament exagerat de anumite persoane si locuri) si luna asta v-a trebuii sa parasesc caminul si sa merg la prietenul meu in germania. credeti-ma ca mi-e foarte frica, incep sa imi revina starile de panica, am impresia ca o sa fac in germania o cadere de calciu si ma fac de rusine. tot felul de ganduri imi vin. cum sa reusesc sa ma controlez? am fost la psihiatrie nenumarate tratamente dar nu m-au ajutat doar in perioada in care le-am luat. nu stiu ce sa mai fac si cum sa ma autocontrolez? la psiholog nu mai a timp sa ma duc si nu prea imi place sa vorbesc deshis despre aceste probleme! Pana astazi m-am tot mintit pe mine ca nu mmi-e teama, dar asta e adevarul mi-e foarte teama si nu stiu sa ma controlez! please help me. ma chinui cu aceste stari de 2 ani si mi-e foarte frica sa ies din oras, sau sa ma duc la cabane pentru ca tot timpul iau calciu, etc. nu vreau sa taiesc chinul asta o viata intreaga si mai mult vreau sa merg in Germania pentru mine, sa imi inving temerile si sa ma maturizez. vreau sa colind lumea nu sa raman inchisa in acest orasel de nimic...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Am o colega care suferea de ce suferi si tu.Ea a mers la un medic psihiatru si i-a prescris tratament cu seroxat si se simte bine.Inainte trebuia sa o insoteasca cineva in permanenta si cand venea sau pleca de la serviciu, dar acum este OK.Sa nu-ti fie rusine, trebuie sa te tratezi.Mai bine acum, decat prea tarziu.

1 răspuns:
| MajorAsshole a răspuns:

Oau... am auzit de persoane de genul tau si sincer, ma fascinati. Spune-mi, de ce iti e frica mai exact? Cand iesi din casa, iti e frica de?